Як впоратись з очікуваннями інших людей: 10 порад

Давайте сьогодні поговоримо про очікування. Ні, не про очікування Нового року та Різдва, тут у нас всіх позиція єдина – чекаємо з нетерпінням, а про очікування інших людей щодо нас.
основне очікування суспільства від особистості

Інколи від нас очікують більше, ніж ми можемо дати. Фото: pexels.com/Vika Kirillova

Нам всім дуже важливо бути схваленими та прийнятими як соціумом, у якому ми живемо, так і кожною людиною, з якою ми спілкуємось. Ми і самі маємо очікування щодо людей, з якими в той чи інший спосіб взаємодіємо. І кожен з нас боїться не справдити очікування іншого, впасти в його очах чи розчарувати. 

Чи стикалися ви з відчуттям, що від вас очікують забагато? А можливо це не відчуття, а правда, і оточуючі очікують від вас забагато? 

Усі ментальні проблеми беруть свій початок у дитинстві. Від нас з самого народження чогось очікують: батьки – щоб був слухняним та добре вчився, друзі – щоб схвалював та підтримував всі їхні ідеї, керівник – щоб добре працював, партнер – щоб міг на вас розраховувати та довіряти. Це все цілком логічно і закономірно. Кожен з нас у стані відповідати цим очікуванням, та часом трапляються ситуації, коли є хтось, хто очікує занадто багато. 

Читайте також: Відсутність віри в себе, почуття провини, невпевненість – почуття, які отруюють наше життя

Коли така ситуація трапляється в особистому житті й наш партнер вимагає більше, ніж ми можемо дати, або більше, ніж ми домовлялись, варто розібратися в ситуації. Те ж саме треба зробити й тоді, коли «вимагачем» є наш керівник чи колега. Тема особливо актуальна зараз, коли всі пишуть звіти, доробляють проєкти, пишуть плани на наступний рік. Передсвятковий період для багатьох галузей є гарячим та стресовим, оскільки багато роботи, яку треба виконати в певні терміни.

Отже, що робити, якщо ваш керівник очікує, що ви будете протягом довгого періоду працювати понаднормово без додаткової оплати? Або ваш замовник вирішив прискорити термін виходу продукту чи матеріалу, що буде для вас також сильним навантаженням? Як в такій ситуації зберегти стосунки та відстояти свою позицію? 

 взаємодія особистості і суспільства

Не йдіть розбиратися, поки не дійдете до емоційної стабільності всередині. Фото: pexels.com/Kate Gundareva

Порада №1

У першу чергу слід заспокоїтись (в момент, коли вам прийшло повідомлення чи ви отримали дзвінок з «проханням» вкластись в термін чи працювати понаднормово бо «ти ж розумієш, ПОТРІБНО зробити»), не варто відразу емоційно відповідати, що «крім роботи у вас є ще особисте життя і домашні обов’язки, і вам за це взагалі не заплатять». Відстоювання думки не має сприйматися як акт агресії, бо співрозмовник, зрозуміє, що вона спрямована на нього, та й вам від цього не стане легше.

Читайте також: Немає мотивації? 5 причин та 5 порад, як це подолати

Порада №2

Крім цього варто змінити підхід до відстоювання своїх інтересів. Час прийти до усвідомлення, що відстоювання власної позиції – це позитивна звичка, а не синонім слів «нахабство» та «агресія». Ваша самовпевненість має йти в ногу з повагою до оточуючих. Не варто при відстоюванні своїх інтересів намагатись якось вколоти чи принизити вашого співрозмовника.

Порада №3

Не бійтеся говорити про свої потреби та бажання. У більшості випадків для того, щоб отримати бажане, не обов’язково за це боротись, достатньо про це попросити, аргументувавши власну позицію.

особистість як соціальна одиниця

Говоріть про те, що хвилює, бо ще ніхто не навчився читати думки. Фото: pexels.com/Mariana Mileeva

Порада №4

У жодному разі не ігноруйте проблему, а тим паче не сподівайтеся, що оточуючі прочитають ваші думки. Для того, щоб інші почули вашу позицію, її необхідно озвучити. Керівник, який бачить запал працівника і його любов до роботи, може думати, що вам неважко кілька лишніх годин провести на роботі. А ви соромитесь повідомити, що це для вас дискомфортно, і просто беззвучно погоджуєтесь зі своїм керівником. 

Порада №5

Кожен з нас по-своєму реагує на одні й ті самі речі, тому керівник чи колега може добре до вас ставитись, але разом з тим не розуміти ваші потреби. Не задовольняйте чужі бажання чи потреби, при цьому закриваючи очі на власні. Оточуючі скоріше за все цього не оцінять. Виховуйте в собі здоровий егоїзм, який складається з любові до себе як особистості, свого тіла, своєї сім’ї та близьких.

Читайте також: Як перестати весь час шкодувати? Ці 9 порад вам допоможуть

Порада №6

Добре проаналізуйте ситуацію. Чи справді вона потребує обговорення чи вирішення? А можливо ви знайдете вирішення самотужки. У випадку необхідності – зверніться до колеги чи керівника, адже вона може повторитись та посилитись у майбутньому. Нашарування одного й того ж негативного досвіду може мати негативні наслідки, аж до відрази до роботи чи компанії.

Порада №7

Якщо ви готові до розмови, переконайтесь, що людина, з якою ви хочете поговорити, також до неї готова. Ваш керівник чи колега має бути (як мінімум) у нормальному, а краще гарному настрої та мати час на розмову. Якщо він/вона будуть зайняті або не на тій хвилі, нічого хорошого з цієї розмови не вийде.

соціальна роль

Відстоюйте свої межі, бо це під силу лише вам. Фото: pexels.com/Ivan Xolod

Порада №8

Під час такої розмови не просіть вибачення за те, що у вас є потреба серйозно поговорити. Це цілком нормально – обговорювати такі речі. Повідомляючи про проблему, відразу пропонуйте її вирішення, а не ставте свого співрозмовника у глухий кут. Ви маєте добре підготуватися до розмови, якщо хочете вийти з результатом.

Читайте також: Три головні страхи та як їх подолати: говорить психологиня

Порада №9

Не забувайте про мову тіла. Ваші жести та міміка говорять про вас більше, ніж ваші слова. Покажіть своїми рухами впевненість. Спокій та впевненість ми транслюємо зсередини, це не питання однієї ситуації. 

Порада №10

Встановлюйте межі та кордони. Покажіть та озвучте, яке саме ставлення ви очікуєте. Ваші особисті кордони не будуть порушені до того моменту, поки ви самі цього не дозволите. 

Кожен з нас заслуговує на повагу. І якщо навколишні порушують наші кордони чи маніпулюють нами, чи вимагають більше, ніж ви домовились, не мовчіть.

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Follow Us:
BE CALM