Як стати впевненою в собі? Не допускайте ці 5 помилок

На момент написання статті запит в Google «Як стати впевненою в собі» цікавить більш як чотири мільйони людей. Чому так багато людей не вірять у власні сили? Можливо тому, що вони допускають ось ці п’ять помилок. 
як бути впевненою в собі

Чому впевненість і самооцінка – не одней те саме? Фото: pexels.com/Maria Orlova

1. Плутають впевненість у собі з самооцінкою

Впевненість у собі означає «я можу», а самооцінка означає «я того варта». 

Поставте собі ряд питань: 

  • Чи я вірю в те, що чогось варта як людина?
  • Чи я вірю в те, що я варта того ж самого, що й інші люди?
  • Чи я можу досягти результатів у певній області життя?
  • Чи я витримаю?
  • Чи іншим буде цікаво те, що я запропоную? 

Відповіді допоможуть зрозуміти, з чим треба працювати – самооцінкою, впевненістю у собі чи загальним баченням себе? 

Самооцінка

Якщо у вас неадекватна самооцінка, ви можете мати про себе такі переконання:

  • Інші кращі за мене
  • Я ніколи не буду такою, як інші
  • Я варта меншого, ніж деякі мої знайомі
  • Мені немає що запропонувати світу

Гарна новина: такі думки піддаються корекції. Для цього треба вчитися виражати любов до себе і робити це кожен день. Людям здається, що має статися щось дійсно неймовірне, щоб їхнє життя зазнало позитивних змін.  Насправді для особистого розвитку вам потрібна низка невеликих, але послідовних заходів. Почніть з нормалізації власних почуттів – це важливий крок у прийнятті себе. 

Читайте також: Чому інколи треба все відпустити та пливти за течією 

План дій:

1. Слідкуйте за внутрішнім мовленням

Які слова ви добираєте, звертаючись до себе? Ви обираєте їх свідомо чи говорите перше-ліпше? Який тон ви використовуєте у внутрішній розмові? Обирайте правильні слова та змінюйте тон так, ніби розмовляєте з людиною, яка вам дійсно важлива.

2. Виділіть час тільки для себе

Нам постійно здається, що часу на себе немає. Та визнаймо, що ми – це найбільший і найважливіший ресурс. Якщо ми втомилися, ми менш продуктивні в роботі та будь-якій іншій діяльності. Якщо ми нервуємо, ми зриваємось на оточення, про потреби якого часто думаємо більше, ніж про власні.

Реорганізуйте свій розклад так, щоб у вас було принаймні кілька хвилин на справи, які вам подобаються. Радимо обирати такі заняття, які не пов’язані з онлайном, контентом та спілкуванням з людьми. Це час, коли ви з’єднуєтеся з собою і своїм внутрішнім голосом.

Якщо ви хочете почути себе краще, зменште звуки навколишнього середовища.

3. Створіть власну self-care рутину 

Регулярно робіть для себе щось добре: вибирайте здорові продукти, сервіруйте стіл, організуйте свій простір, виключайте робочі чати після шостої вечора. Звичайно, ви не одразу побачите дивовижний результат, але з кожним днем будете почуватись все краще і краще. 

впевненість в собі

Як зрозуміти, що вам не вистачає впевненості в собі? Фото: pexels.com/MART PRODUCTION

Самовпевненість

Якщо вам не вистачає впевненості в собі, ваш внутрішній голос говоритиме так:

  • Я ніколи не досягну помітних результатів
  • Я некомпетентна
  • Я не створена для чогось дійсно великого
  • Я ніколи не буду впевненою у собі людиною
  • Я боюсь робити спроби
  • Деякі люди від природи талановиті/харизматичні/гарні, тому немає сенсу навіть намагатися

Формула формування впевненості в собі звучить просто: робіть те, чого раніше ніколи не робили, і робіть це знову і знову. Якщо це так просто, то чому люди цього не роблять?

Вони цього не роблять, тому що вважають, що невдача пов’язана з їхньою цінністю «якщо я зроблю помилку, то я нічого не вартий». Насправді ж наша цінність безсумнівна, вона не залежить від результатів, яких ми досягаємо.

І високопродуктивна людина, яка багато працює та багато заробляє, і лінива, яка не готова навіть пальцем поворухнути, однаково цінні. І хоча є різниця у глибині життя цих людей, але точно не в цінності. 

Читайте також: Постійно скаржитесь? Ось 7 порад, як зупинитись

Ось пару «лікувальних» переконань для таких людей:

  • Я варта успіху/любові/дружби/грошей, навіть коли зазнаю невдачі.
  • Кожна успішна людина колись стикалася з невдачами, але це її тільки зміцнило.
  • Поки я не спробую, я точно не зможу. Якщо я не зупинюсь, то у мене точно вийде. 
  • Я не те, чого досягаю.
  • Впевненість у собі вимагає часу і зусиль. Її можна «збудувати». Ми не народжуємося впевненими особистостями.

Що робити тим, хто не впевнений у собі:

  1. Складіть список речей, які ви боїтеся робити. Від самих банальних до найскладніших. Тепер організуйте їх так, щоб щомісяця у вас було 4 завдання: 3 простих і одне складне. Для розвитку впевненості в собі потрібна послідовність, тому не пропускайте щотижневі завдання.
  2. Почитайте історії успішних людей – від Вінстона Черчилля до Опри Вінфрі. Вони часто помилялись і не завжди були прикладом для мільйонів. 
як підвищити самооцінку

Як поведнка батьків впливає на наше майбутнє? Фото: pexels.com/Andrea Piacquadio

2. Живуть дитячими травмами 

«Мої батьки ніколи мене не хвалили» – скільки разів ви чули і/або говорили це? На жаль, не всі батьки добре освічені щодо батьківства. 

Пропрацювати дитячі травми вам допоможе психотерапевт, адже більшість наших комплексів родом з дитинства і ми часто не усвідомлюємо, звідки вони взялись. Терапія та робота над собою допоможуть впоратись і з комплексами, і з низькою самооцінкою, яка є їхнім породженням.

Виховання в дитинстві не визначає нас як особистості, і тим більше не визначає наше майбутнє. Як Казав Карл Юнг, «Я не те, що зі мною сталося, я – те, чим я вирішив стати».

Дитинство і впевненість у собі

Отже, обставини дитинства – це те, що могло розвивати наші потенціали. У дорослому віці ми несемо повну відповідальність за подальшу розбудову цих потенціалів (і/або переробку досвіду, який заважає нам у цьому).

Не всі ми повинні бути успішними, але всі ми повинні знати, що самі обираємо позицію, в якій знаходимося. Та особиста відповідальність не виключає необхідності звертатися по допомогу. За нами – ініціатива.

Читайте також: 5 кроків до ментального добробуту

Чому дитячі переконання такі сильні?

Ми формуємо уявлення про себе і світ з перших днів. У цей час ми все ще повністю залежимо від своїх батьків, хоча і не усвідомлюємо цього. Дитина розвиває абсолютну довіру до мами і тата через потребу вижити. «Оскільки я залежу від вас, мені безпечніше, якщо я вірю, що ви беззаперечно праві».

За таких обставин, коли виникає конфлікт, дитина стає на сторону батьків. Це означає, що коли у стосунках з близькими щось не так, дитина думає, що це вона не права, а не батьки. З часом розвивається переконання «я неправа / недостатньо хороша / я цього не варта / я не заслуговую любові».

Щоб відпрацювати такі переконання не обійтись без психотерапії й, звичайно, роботи над собою. Кінцева мета в цьому контексті – навчитися хвалити себе. І шукати схвалення не зовні, а всередині. 

Як ми залежимо від оцінок?

На жаль, з перших днів навчання в школі ми дізнаємося, що оцінка (зовнішня міра) важливіша за суб’єктивне відчуття задоволення. Якщо ви впізнали себе, почніть ставити собі такі запитання: «Наскільки я задоволена тим, що зробила?», «Я зробила все можливе?», «Чи я старалася?» Якщо ми знаємо, що зробили все можливе, ми можемо бути задоволені незалежно від результату.

Успіх не вимірюється кінцевим результатом, має значення сам процес. Якщо ви намагаєтеся і зазнаєте невдачі, ви не на нулі – ви знаєте, що просто не виходить. Це аж ніяк не «нуль».

низька самооцінка

Чому порівняння свого життя з життям інших робить тільки гірше? Фото: pexels.com/Monstera

3. Порівнюють себе з іншими

Найпростіший рецепт невдоволення собою – порівнювати себе з іншими. Але не з усіма «іншими», а лише тими, хто досяг певного успіху в житті. 

Чому ми всі порівнюємо себе з кимось?

Кожна поведінка має свої причини. Якщо ми дуже наполегливі в постійних порівняннях, це говорить про вагому причину, а вона – в необхідності підходити.

Людина є частиною спільноти і в глибині душі вона знає, що без навколишніх не зможе реалізувати всі свої потреби та можливості. Ось тому ми й складаємо «контрольний список» – чи відповідаємо ми тому, що, на нашу думку, хоче від нас суспільство.

Якщо масштаб такої поведінки не перевищує норми, то вона є ні дивною, ні небезпечною. Але якщо наша потреба догодити іншим вища, ніж наша потреба бути задоволеним собою, тоді це червоний прапорець. 

Немає нічого поганого в тому, щоб просити інших прийняти нас, але спочатку нам треба самим прийняти себе. 

Чому порівняння шкодить впевненості в собі?

У яких ситуаціях ми порівнюємо себе? Дуже часто це трапляється, коли ми не задоволені. Тоді розігрується один з двох сценаріїв: 1) ми гніваємося на людей, які, на нашу думку, у кращому становищі, або 2) стаємо ще більш пригніченими, бо впевнені, що не досягнемо того, що інші. Ніщо не є нормою – ні той варіант, в якому ми звинувачуємо і атакуємо, ні той, в якому ми є жертвою.

Така поведінка не веде нас до того, чого ми хочемо досягти. Що допоможе? Направити думки на те, чого ми хочемо, що ми повинні зробити, щоб досягти цього, що ми вже зробили, але це не привело до бажаного результату, до кого ми можемо звернутися по допомогу тощо.

У той час як порівняння тримає нас в пасивній позиції, зосередженість на собі стимулює діяти. А щоб розвинути впевненість у собі, необхідно діяти.

як мати впевненість в собі

Як перфекціонізм не дозволяє насолоджуватись сьогоденням? Фото: pexels.com/Leah Kelley

4. Мають образ, якими вони «повинні бути»

Щоб бути тим, ким хочеться, ми повинні спочатку знати, чого хочемо, які наші очікування та бажання. І тут мова йтиме не про те, чого вимагає середовище, а ми підкорюємося, бо хочемо бути хорошими дітьми, співробітниками, партнерами тощо.

Погодьтеся, що якщо ми адаптуємося до середовища, то втратимо себе, а це занадто висока ціна. 

Варто змінювати оточення, яке не приймає вас справжню, а не себе.

Ми часто вважаємо, що недостатньо гарні, розумні, здібні, багаті, успішні. Але хто може знати, що таке «достатньо»? Це скоріше ілюзія, ніж універсальна істина.

немає впевненості в собі

Чому не треба боятися ризикувати? Фото: pexels.com/Yaroslav Shuraev

5. Залишаються в зоні комфорту

Зараз люблять говорити: «Якщо хочеш рости, маєш виходити із зони комфорту». Чому це звучить так просто і так важко реалізувати?

Тому що потреба в безпеці є однією з найнасущніших та стоїть одразу над фізіологічними потребами (спрага, голод тощо), якщо дивитись на піраміду Маслоу. Знайомі речі безпечні та приємні, а ще нам не потрібно розробляти нові стратегії, отримувати знання, змінювати поведінку. 

З іншого боку людині властиво змінюватися і розвиватися. Якщо ми постійно лишаємося у зоні комфорту, то ми не ростемо, не пізнаємо нових граней себе та життя.

Що потрібно, щоб вийти із зони комфорту?

1. Робіть, навіть якщо не готові

Люди часто кажуть, що вони ще не готові. Але те, що ми відчуваємо, залежить від того, що ми думаємо і що робимо. Якщо ви хочете зробити те, чого ніколи раніше не робили, то ви і не можете бути до цього готовими. Немає досвіду – немає готовності. 

Готовність прийде тоді, коли вона вам більше не знадобиться.

2. Не сумнівайтеся у своїй цінності

«А якщо» – головний ворог розвитку. Якщо ви виходите із зони комфорту і зазнаєте невдачі, це означає не те, що ви невдаха, а те, що ви мандрівник, який знаходиться на шляху до успіху. Щось не вдається? Проблема не в тому, що ви не досить цінні, а в тому, що ви ще не маєте всіх знань і навичок, необхідних для досягнення цього результату.

Читайте також: Хонджок – корейське мистецтво насолоджуватися самотністю

3. Погляньте на життя під іншим кутом

Якщо ви так боїтеся змін, подивіться на своє життя у зоні комфорту. Уявіть, що ви проживете так, як зараз, до самої смерті: будете їсти одну й ту саму їжу, носити один і той самий одяг, спілкуватися з одними й тими самими людьми. Звучить страшно? 

Найбільший ризик у житті – це не ризикувати.

4. Подумайте про свій найбільший страх

Життя – це і задоволення, і дискомфорт, і все, що між ними. Якщо ми закриваємось, щоб не відчувати болю, ми також закриваємось для переживання любові та радості.

Захищаючись від болю, ми захищаємося від щастя. 

Ми не можемо жити без ризику. Тільки коли ми визнаємо, що вразливі, ми зможемо почати жити. 

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (7 голосів, середня оцінка: 4,86 з 5)
Loading...
Follow Us:
BE CALM