Як перестати весь час шкодувати? Ці 9 порад вам допоможуть

Ми часто про щось шкодуємо у житті: хтось про втрачені можливості, хтось про погані слова, які в запалі сказав близькій людині – всього й не перелічити. Як перестати жити з докорами сумління? 

У контексті теми покаяння — це негативне почуття, яке ґрунтується на суперечливому мисленні. Контрфактичне мислення означає озиратися назад і придумувати уявні сценарії, щоб переконати себе, що все могло бути інакше, краще. Наприклад, нам здається, що якби ми були більш чуйними та гнучкими, наші стосунки з партнером не закінчились би. Людський мозок чудово створює альтернативні світи, які часто ґрунтуються на наших бажаннях і потребах. В основному вони показують те, куди і як ми хотіли б потрапити в житті.

Надмірні докори сумління – це недобре, тому що замість особистісного розвитку вони ведуть до відчаю та негативу. Якщо ви боретеся зі своїм докором сумління, ці маленькі поради допоможуть вам.

як не шкодувати

Проаналізуйте ситуацію та напишіть, чому вона вас навчила. Фото: pexels.com/Andrea Piacquadio

1. Дозвольте собі відчувати негативні емоції

Хоча це звучить як зрозуміла річ, на практиці все не так. Якщо у складній ситуації вам дають пораду «подивіться на це з іншого боку», але ви не можете цього зробити, у нас є новини, які вас порадують: це не завжди хороший спосіб. Мало того, було доведено, що переживання негативних емоцій насправді допомагає їх переробити. Крім того, придушення емоцій може погіршити ситуацію і зробити вашу проблему більш інтенсивною, а ваші реакції – більш агресивними.

Читайте також: Три головні страхи та як їх подолати: говорить психологиня

2. Складіть список того, чого ви навчилися після ситуації

А потім повертайтеся до цього списку, коли вам знадобиться нагадати собі, що життя триває. Коли ви чуєте, як хтось каже «Я ні про що не шкодую», це не завжди означає, що людина перебуває у фазі заперечення, інколи це говорить про те, що вона змогла перетворити такі переживання на можливість дізнатися щось нове для зростання. 

У цьому випадку покаяння стає важливим інструментом для встановлення цілей. Ви починаєте думати про те, чого хочете уникнути в майбутньому. Замість того, щоб впадати у відчай («Я б могла/міг змовчати!», «Якби я цього не зробив(-ла), все було б інакше!»), подумайте про те, як цей досвід змінив і покращив вас.

Подумайте про те, чого вас навчають почуття розчарування, гніву чи каяття. Ви не можете змінити минуле, але це допоможе вам стати кращим у майбутньому.

як не шкодувати про минуле

Інколи ми не можемо зробити інакше, тому не варто шкодувати даремно. Фото: pexels.com/cottonbro

3. Передивіться свій «ідеальний сценарій»

Жаль зосереджується на тому, що ви могли б зробити інакше, але правда полягає в тому, що ви не можете знати, чи все було б краще, якби ви прийняли інше рішення. Наприклад, якщо ви шкодуєте, що не заощадили більше грошей, корисно триматися якомога далі від думки про те, що «все було б ідеально, якби я дотримувався свого плану заощаджень». Можливо, навіть якщо ви зараз не бачите цього чітко, деякі аспекти вашого життя зараз на підйомі саме тому, що ви у свій час не економили на собі. 

4. Пробачте себе

Те, що ви шкодуєте про щось, говорить про власні стандарти життя, але бути людиною означає час від часу не відповідати цим очікуванням. Вчіться пробачати себе. 

Немає чарівного рішення, яке допоможе вам відразу прийняти все, про що ви шкодуєте, але це досягається шляхом пропрацювання та поступового прощення себе. Найкраще було б почати з каяття. Уявіть, що ви розмовляєте зі своїм другом, а не з собою – це допоможе бути більш співчутливим. 

Читайте також: Профілактика страждань: Чому ми не вміємо насолоджуватись життям?

рішення, про які не варто шкодувати

Проведіть письмову роботу над помилками. Фото: pexels.com/Anastasiya Vragova

5. Дізнайтеся про себе щось нове

Обманули друга, втратили роботу мрії, залізли в борги, маєте проблеми зі здоров’ям через стрес – список ситуацій, про які ви зараз жалкуєте, може бути досить довгим. Та чого вони вас навчили? Чи може цей досвід бути корисним? Коли ви проаналізуєте те, що з вами сталося або те, що ви зробили, це допоможе у майбутньому уникати помилок. А якщо ви часто повторюєте помилки по схожій схемі, значить у вас є певний патерн, який теж треба пропрацювати. Самому чи за допомогою спеціаліста. 

6. Запишіть все, про що шкодуєте

Прокручувати у голові неприємні ситуації може здатися контрпродуктивним, але це може допомогти. Тільки не забувайте записувати. Письмова робота над помилками вносить контекст у вашу особисту історію: якщо ви шкодуєте, що свого часу не отримали гарну освіту, можливо, зараз це підштовхне вас вступити в університет чи пройти курси. І навіть якщо ви не можете винести уроку з ситуації, це не значить, що варто продовжувати себе картати. Рухайтесь вперед! 

Читайте також: Як стати впевненою в собі? Не допускайте ці 5 помилок

як не шкодувати ні про що

Почніть жити сьогодні, а не вчора. Фото: pexels.com/Monstera

7. Вчіться вибачатися перед іншими

Прощення себе може принести спокою, але якщо ваші жалі пов’язані з іншими людьми, треба знайти у собі сили вибачитися перед ними. Якщо, наприклад, ви шкодуєте, що довго не дзвонили мамі, ніколи не пізно зробити це, вибачитись і пообіцяти бути на зв’язку частіше. Та у деяких інших ситуаціях вибачення є недоречними або навіть неможливими. Якщо вам захочеться написати однокласнику, якого ви булили у школі, спершу поговоріть з собою. Чи буде доречно з’ясовувати стосунки через 10-15-20 років?

8. Концентруйтеся на майбутньому

Коли ви живете минулим, у сьогоденні виникає відчуття безнадійності та безпорадності. Здається, що з тим, що було якийсь час назад, неможливо нічого зробити. Спробуйте зосередитись на тому, що відбувається у вашому житті зараз, які плани у вас є на майбутнє. Ми не вічні, життя вчорашнім днем забирає у вас сьогодні. 

9. Зверніться до спеціаліста

Робота з психотерапевтом – це завжди гарна ідея. Якщо почуття провини та докорів сумління переповнюють вас, не обійтись без професійної допомоги. 

І хоча дозволити провині охопити нас легко, пам’ятайте, що наші помилки не визначають наше життя, і вам буде легше їх подолати.

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Немає оцінки)
Loading...
Follow Us:
BE CALM