Токсичні батьки. Які наслідки для дітей?

Зростання з токсичними батьками зменшує впевненість в собі та почуття самоцінності, а в далекій перспективі – понижує самооцінку. Дитина при цьому впевнена, що заслужила на гнів та злість батьків. 

Дитина радше повірить в те, що не має цінності, ніж в те, що батьки, які повинні піклуватися про неї та любити, насправді використовують її для задоволення власних потреб.

як порозумітися батькам і дітям

Фото: pexels.com/Ketut Subiyanto

Як токсичні батьки впливають на негативне мислення про себе дитини?

Негативне мислення про себе закріплюється і проявляється пізніше – вже в дорослому житті. Це пов’язано з когнітивними процесами, що відбуваються у свідомості кожної людини. 

Щоб заощадити час, присвячений процесу мислення, ми з раннього дитинства групуємо елементи навколишнього світу (і пов’язані з ними почуття) у різні категорії понять, пов’язаних між собою. Створені таким чином діаграми допомагають нам упорядкувати наші знання про світ, інших людей і самих себе. 

Читайте також: Звідки беруться неврози?

Поява одного з елементів категорії відразу активізує в наших думках всі інші елементи, що належать до даної групи. Тому у кожного з нас виникають якісь миттєві асоціації – наприклад, почувши «Різдво», «професія секретаря» чи «я», нам не потрібно аналізувати, що означають ці терміни – ми автоматично знаємо це.

Подібно до мислення про інших людей, ми також створюємо автоматичні моделі пов’язаних почуттів і переконань про себе. І саме тут наявність токсичних батьків грає головну роль. Коли їхня дитина думає про себе, у неї виникають негативні асоціації та емоції. Ці шкідливі переконання є частиною категорії «Я», яка тільки створюється в її свідомості. Згодом такій людині достатньо подумати про себе, і негативні асоціації автоматично виникнуть без роздумів. 

стосунки батьків і дітей

Фото: pexels.com/Gustavo Fring

Чому дитина виправдовує токсичних батьків?

Навіть будучи дорослою, дитина все одно виправдовує поведінку своїх батьків. Завдяки раціоналізації буде легше пояснити собі, чому мої батьки так поводилися (наприклад, «мій батько постійно критикував мене, бо хотів для мене найкращого»). Поведінка батьків буде виправдовуватися повторенням гасел типу «вони старались, як могли». Все це призведе до того, що побічним ефектом підтримки позитивного іміджу батьків буде збереження негативного іміджу про себе.

Крім того, захисні механізми не дозволять їй позбутися негативних емоцій і почуттів, пов’язаних з батьками, вони лише прикриють їх. Навіть якщо доросла людина не усвідомлює цього, вони продовжуватимуть впливати на її життя. Залежно від типу токсичної поведінки, для якої вона стала мішенню, в результаті вона буде відчувати різні проблеми.

стосунки батьків і дітей

Фото: pexels.com/cottonbro

Який вплив мають токсичні батьки на майбутнє дитини?

Надмірно вимогливі батьки можуть викликати трудоголізм. Таким чином їхні дорослі нащадки захистять себе від емоційної порожнечі. Трудоголізм відображатиме переконання, що її батьки ніколи не були задоволені нею, тому що вона недостатньо старалася. Тож якщо зараз вона попрацює трохи більше і трішки інтенсивніше, то доведе, що вона все-таки цінна людина (і, скажімо, що вона все-таки заслуговує на любов). Найменша невдача приведе її в жах. Успіх не принесе їй задоволення, тому що вона буде переконана, що могла б зробити щось краще, досягти більшого. Вона буде постійно незадоволена собою.

Батьки, які використовують вербальну агресію, змусять дитину чекати лише негативної поведінки від інших у дорослому віці. У неї розвинеться переконання, що вона нижча за будь-кого і що будь-хто може її принизити. Вона буде брати участь у виснажливих і хворобливих стосунках, тому що підсвідомо вважатиме, що вона настільки нікчемна людина, що заслуговує лише на найгірше.

Читайте також: Як стати впевненою в собі? Не допускайте ці 5 помилок

Якщо в батьківському домі змінюються ролі і батьки очікують, що дитина буде піклуватися про них (вислухаючи їх проблеми, надаючи емоційну підтримку, втішаючи), у дитини може розвинутися надмірне почуття відповідальності. Дитина ніколи не в змозі вирішити проблеми дорослого, тому буде жити з докорами сумління і відчуттям, що вона зазнала невдачі. Ставши дорослою, вона намагатиметься «компенсувати» це турботою про інших, враховуючи їхню поведінку. Така людина не зможе бути напористою. Допомагаючи й піклуючись про оточення, вона водночас забуде про себе і вважатиме свої потреби абсолютно неактуальними.

Постійне підривання самооцінки дитини та неможливість діяти самостійно призведе до посилення її залежності від думки та оцінки батьків. Це, своєю чергою, дозволить виникнути переконання, що батьки непогрішні і що діти готові виправдати їхні очікування. Навіть якщо їх усвідомити, ці почуття збережуться в дорослому віці. 

Доросла дитина і надалі буде прагнути заслужити любов батьків. Вона буде виконувати їхні бажання і робити все, що вони захочуть від неї. Низька самооцінка вплине на всі аспекти її життя. Не вірячи власним судженням, вона постійно посилатиметься на думку батьків, на їхні настанови. У результаті батьки будуть керувати життям своїх дорослих дітей, контролюючи кожну сферу.

батьки і діти проблеми порозуміння

Фото: pexels.com/Elina Fairytale

Чому діти токсичних батьків відчувають докори сумління?

​​Якщо доросла дитина токсичних батьків вирішить спробувати взяти під контроль своє життя, вона відчує докори сумління. Навіть якщо вона досягне свого і зробить щось проти своїх батьків, почуття провини буде настільки сильним, що вона не зможе насолоджуватися цим. З одного боку, це буде придушувати гнів на ваших батьків, з іншого – боротися з відчуттям зради. Негативні почуття, хоча і придушені, будуть продовжувати рости в ній. Сама того не усвідомлюючи, вона буде проєктувати злість на батьків на інших людей – партнерів або знайомих. Чим ближче вони будуть до неї, тим ворожішими будуть до них. 

У своєму невдалому особистому житті вона буде звинувачувати свою зовнішність, характер, відсутність кулінарного таланту… але ніколи не зізнається собі, що (вірніше хто) є справжньою причиною її гніву.

Наявність негативного зразка «Я», тобто деструктивних переконань про себе, які глибоко закарбовуються у свідомості, впливають на все життя, зроблений вибір і діяльність.

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Немає оцінки)
Loading...
Також вам може сподобатись

І чому дитинство грає у появі неврозів визначальну роль.  Дитинство…

01 Травня, 2022

У цій статті ми розкажемо про стани, які (якщо вони…

17 Грудня, 2021

На момент написання статті запит в Google «Як стати впевненою…

30 Жовтня, 2021
Follow Us:
BE CALM