Різниця між стресом, занепокоєнням і тривогою

З великою ймовірністю ви стикаєтесь зі стресом, занепокоєнням чи тривогою хоча б раз на день.

За даними Anxiety and Depression Association of America, майже 40 мільйонів людей у США страждають тривожним розладом. За даними дослідження 2017 року, 3 з 4 американців в останній місяць страждали від стресу. Але якби у цей момент вас запитали, що ви відчували – стрес, занепокоєння чи тривогу – чи відчули б ви різницю?

занепокоєння це

Які бувають механізми занепокоєння? Фото: pexels.com/cottonbro

Що таке занепокоєння?

Занепокоєння – це те, що відбувається, коли ваш розум зациклюється на негативних думках, непередбачуваних результатах або речах, які можуть піти не так.

Занепокоєння – це повторювані нав’язливі думки, – каже Мелані Грінберг, клінічний психолог з Мілл-Веллі, Каліфорнія, і автор книги The Stress-Proof Brain (2017). – Це когнітивний компонент тривоги.

Простіше кажучи, занепокоєння відбувається тільки у вашій голові, а не в тілі.

Як працює занепокоєння?

За словами Луани Маркес, доцента психіатрії Гарвардської медичної школи та президента Anxiety and Depression Association of America, занепокоєння грає важливу роль в нашому житті. Коли ми думаємо про непередбачувану або неприємну ситуацію – наприклад, про те, що ми не можемо платити за квартиру або погано складемо іспит, – наш мозок стимулюється. Коли ми хвилюємося, це заспокоює наш мозок. Занепокоєння також може спонукати нас розв’язувати проблему або вжити заходів – це позитивний момент.

Занепокоєння – це спосіб вашого мозку розв’язувати проблеми, щоб захистити вас, – пояснила доктор Маркес. – Тільки коли ми застрягаємо в роздумах про проблему, занепокоєння перестає діяти.

Три речі, які допоможуть вам із занепокоєнням:

 1. Виділіть собі «бюджет» для занепокоєння – час, протягом якого ви дозволяєте собі турбуватися про проблему. Коли цей час мине (почніть з 20 хвилин), свідомо перенаправте свої думки.
 2. Коли ви помічаєте, що вас щось турбує, змусьте себе придумати наступний крок або вжити заходів.
 3. Запишіть свої переживання. Дослідження показали, що всього вісім-десять хвилин писання можуть допомогти заспокоїти нав’язливі думки.

Пам’ятайте: занепокоєння корисне, тільки якщо воно веде до змін, а не перетворюється в нав’язливі думки.

Читайте також: 5 кроків до ментального добробуту

стрес це

Як працює стрес? Фото: pexels.com/cottonbro

Що таке стрес?

Стрес – це фізіологічна реакція, пов’язана з зовнішньою подією. Щоб цикл стресу почався, повинен бути стресор. Зазвичай це якісь зовнішні обставини, на кшталт дедлайну на роботі або поганого результату медичного обстеження.

Стрес визначається як реакція на зміни навколишнього середовища або сили, які перевищують можливості людини,

– сказала доктор Грінберг.

Як працює стрес?

У доісторичні часи стрес був природною реакцією на загрозу, наприклад, рик хижака в кущах. За словами доктора Грінберг, сьогодні він як і раніше викликає поведінкову реакцію, активізуючи вашу лімбічну систему і вивільняючи адреналін і кортизол, які допомагають активізувати ваш мозок і тіло, щоб справитися із загрозою.

Симптоми стресу включають:

 • прискорене серцебиття
 • липкі долоні
 • поверхневе дихання.

За словами доктора Маркес, спочатку стрес може бути приємним, бо адреналін і кортизол наповнюють ваше тіло. Ви могли відчути на собі переваги стресу, коли проскочили пробку, щоб дістатися до місця зустрічі, або виконали важливе завдання в останню мить. Це називається «гострим стресом», і пік проходить, коли ситуація вирішується (тобто ви виконуєте завдання).

А ось хронічний стрес – це коли ваше тіло постійно знаходиться в режимі «бий або біжи» (зазвичай через те, що ситуацію не можна вирішити, як у випадку з фінансовими стресовими факторами або складним начальником). Хронічний стрес пов’язаний з проблемами зі здоров’ям – негараздами з травленням, підвищеним ризиком серцевих захворювань і ослабленням імунної системи.

Три речі, які допоможуть зняти стрес:

 1. Робіть вправи. Це спосіб відновлення організму після підвищення рівня адреналіну і кортизолу.
 2. Зрозумійте, що ви можете і не можете контролювати. Потім сконцентруйте свою енергію на тому, що ви можете контролювати, і прийміть те, що не можете.
 3. Не порівнюйте свій стрес з чужим стресом. Різні люди по-різному реагують на стресові ситуації.

Пам’ятайте: стрес – це біологічна реакція, яка є нормальною частиною нашого життя.

тривога це

Як позбутися тривоги? Фото: pexels.com/cottonbro

Що таке тривога?

Якщо стрес і занепокоєння є симптомами, тривога є кульмінацією. Тривога має когнітивний елемент (занепокоєння) і фізіологічну реакцію (стрес), що означає, що ми відчуваємо тривогу як в голові, так і в тілі.

У певному сенсі, – каже доктор Маркес, – тривога – це те, що трапляється, коли ви маєте справу з великою кількістю занепокоєння та великою кількістю стресу.

Як працює тривога?

Пам’ятайте, що стрес – це природна реакція на загрозу? Що ж, тривога – це те ж саме… за винятком того, що загрози немає.

«Тривога в деякому сенсі є відповіддю на небезпеку, якої не існує», – каже доктор Маркес, описуючи, наприклад, ситуацію, коли ви приходите на роботу, а хтось дивиться на вас скоса. У вас з’являються всі ознаки фізіологічної реакції на стрес, тому що ви говорите собі, що начальник незадоволений вами або що вас можуть звільнити. Кров тече, адреналін качається, ваше тіло знаходиться в стані «бий або біжи» – але в кущах немає хижака.

Також існує різниця між почуттям тривоги (яке може бути нормальною частиною повсякденного життя) і тривожним розладом. Тривожний розлад – це серйозне захворювання, яке може включати стрес або занепокоєння.

Три речі, які допоможуть позбутися тривоги:

 1. Обмежте споживання цукру, алкоголю і кофеїну. Оскільки тривога фізіологічна, стимулятори можуть мати значний вплив.
 2. Зверніть увагу на пальці ніг. Як вони себе почувають? Поворушіть ними. Така переорієнтація може заспокоїти вас і розірвати петлю занепокоєння.
 3. Коли ви у розпалі нападу тривоги, розмови або роздуми про це вам не допоможуть. Постарайтеся абстрагуватися за допомогою почуттів: послухайте музику, стрибайте через скакалку протягом п’яти хвилин або потріть шматок липучки чи оксамиту.

Пам’ятайте: тривога виникає у ваших голові та тілі, тому спроби придумати вихід з неї не допоможуть.

Читайте також: Три теорії Зигмунда Фрейда про тривожність

Ви занадто стресовані, занепокоєні та тривожні, щоб прочитати статтю повністю?

Висновок: занепокоєння виникає в вашому розумі, стрес відбувається у вашому тілі, а тривога вражає і розум, і тіло. У малих дозах занепокоєння, стрес і тривога можуть бути позитивними силами в нашому житті. Але дослідження показують, що більшість з нас занадто стурбовані, занадто стресовані та занадто тривожні. Гарна новина, за словами доктора Маркес, полягає в тому, що є прості (не легкі) перші кроки, які допоможуть регулювати ваші симптоми: повноцінний сон, регулярне правильне харчування та фізична активність.

Першоджерело: nytimes.com

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (2 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Follow Us:
BE CALM