Профілактика страждань: Чому ми не вміємо насолоджуватись життям?

Бувало у вас таке, що хочеться насолодитися моментом, але у голову лізе одна думка: «Я так сильно радію, аби не сталося чогось поганого»? Боїтеся сказати, що все добре, щоб не «наврочити»? А фраза «занадто добре, щоб бути правдою» вам знайома? Існує навіть страх перед щастям – херофобія.
як отримати задоволення від життя

Бажання контролю не дозволяє нам отримувати насолоду від моменту. Фото: pexels.com/Sarah Chai

Чому ми боїмося насолоджуватися?

Наша поведінка має певну мету. Яка мета страху насолоди? Чому ми не можемо «просто насолоджуватися» без негативних думок? Однією з головних причин є те, що ми намагаємося захистити себе від болю. Що це означає?

Контроль майбутнього

Коли ми турбуємось чи «негативимо» про майбутнє, ми його ніби контролюємо. І хоча очевидно, що ми цього не можемо зробити насправді, але в думках ми всесильні. 

Піклуючись про те, що буде завтра, ми фактично створюємо ілюзію, що якось впливаємо на майбутні події. Це дає нам відчуття контролю, що заспокоює. Альтернативою було б здатися і прийняти. Ехкарт Толле каже: «Приймай все, що приходить до тебе, так, ніби ти це вибрав».

Читайте також: Немає мотивації? 5 причин та 5 порад, як це подолати

Складнощі прийняття

Але прийняти те, що буде, не так вже й просто. Нам здається, що ми з байдужістю ставимося до свого життя. Хіба можна заспокоїтись, коли не знаєш, що буде далі? У цьому питанні є дві крайнощі: тривожитись через те, чого ще навіть не сталося, і сидіти та чекати, поки з вами не станеться життя.

Пам’ятайте: ми активно створюємо своє життя, приймаємо рішення та несемо відповідальність за своє щастя. Все це ми робимо в сьогоденні. І ми добре усвідомлюємо, що єдиний, кого ми можемо контролювати, – це ми самі. Не обставини і не інших людей.

як насолоджуватись життям

Приклад: 

Уявіть, що у компанії йдуть скорочення і двох людей звільнили. Обидвоє відчувають страх, злість, образу, але перший починає шукати іншу роботу, беручи замовлення на фрилансі, а іншій бореться з ситуацією. Він скаржиться, що це несправедливо, що він цього не заслужив і що йому весь час не щастить.

У них обох були однакові обставини, але через кілька місяців вони відчували себе зовсім по-різному. Це сила прийняття – тільки коли ми приймаємо те, що увійшло в наше життя, тільки тоді ми встановлюємо контроль над собою і вибираємо, як нам діяти.

Прийняття означає «добре, зараз я перебуваю в таких обставинах, тож подивимось, що як я можу використати їх найкращим чином».

Як насолоджуватися своїм життям і отримувати задоволення

Ми не хочемо бути вразливими, тому обираємо приховувати власні почуття. Фото: pexels.com/cottonbro

Чому у нас є страх насолоди?

Коли ми розвиваємо думки на кшталт «що може піти не так», ми насправді намагаємося запобігти поганим подіям у майбутньому. Наразі вже зрозуміло, наскільки це неможливо, але чому ми все ще наполегливо це робимо?

Тому що ми боїмося неприємних емоцій. Ми боїмося власної вразливості. Ми хочемо уникнути болю. Ми хочемо захистити себе від потенційної небезпеки.

Читайте також: Постійно скаржитесь? Ось 7 порад, як зупинитись

Профілактика страждань

За такою поведінкою стоїть переконання: «Якщо я не дуже чекаю цього, я не буду сильно страждати пізніше». Також існує віра в те, що у Всесвіті має бути рівновага, і якщо ми радіємо зараз, це означає, що ми будемо сумувати пізніше. Тому люди часто бояться, що їх покарають за їхню радість.

Цей спосіб мислення говорить: «Ніколи не розслабляйтеся занадто сильно, ви завжди повинні бути обережними, щоб не отримати підніжку від життя».

як жити в своє задоволення

Вразливість є не слабкістю, а силою. Фото: pexels.com/Liza Summer

Як почати приймати життя таким, яке воно є?

Багато людей живуть з переконанням, що життя жорстоке, важке і болюче. Незалежно від того, чи вони стикалися з болем протягом життя, чи їх так виховували батьки, ці люди хочуть бути готовими до всього. Вони не хочуть «пливти за течією», бо це для них занадто небезпечно.

«Ніщо так не обурює людину, одержиму контролем, як той факт, що життя йде не за його планом».

Зрозуміти свою вразливість

Брене Браун називають дослідником вразливості. Завдяки своїй науковій роботі вона прийшла до висновку, що вразливість насправді є сильною, а не слабкою стороною.

Багато з нас сказали б, що вразливість – це слабкість. Але Браун у своєму виступі на Ted Talks наводить приклад людини, яка стоїть перед аудиторією і переказує свою історію та плаче. Попри емоції, які викликає в неї історія, людина продовжує говорити. Ви скажете, що така людина слабка чи сильна?

Наша вразливість є джерелом нашої найбільшої сили.

Приховування справжніх почуттів

Якщо трохи поглянути на те, скільки з нас сьогодні приховує втому, смуток, невдачі, то можна зробити висновок, що ми приховуємо власну вразливість. Ми не хочемо, щоб наше оточення бачило, що ми втомилися, що наші стосунки у кризі, або що ми замислюємося, чи правильну професію обрали.

«Ми повинні бути сильними незважаючи ні на що. Ціною здоров’я, тобто життя». Чому? Тому що ми хочемо бути достатньо хорошими, гідними, бути прийнятими. Приховуючи власну вразливість, ми фактично підписуємо уявний колективний договір, щоб приховати власні емоції. Ми підтримуємо акторство, а не життя. Ми підтримуємо ілюзію досконалості.

Читайте також: «У голові постійно крутяться погані думки». Три поради, як контролювати негативне мислення

Чому ми це робимо?

Така поведінка також має певну мету. Все, що ми робимо, ми робимо, щоб стати кращими. Чому ж тоді ми відкидаємо нашу людську, природну вразливість? Від сорому.

Сором – неймовірно сильна і невиправдано занедбана емоція. Через сором ми готові відмовитися від справжності, відмовитися від бажань, прикидатися, що ми хороші, навіть коли це не так. Понад усе ми хочемо, щоб суспільство прийняло нас і ми мали у його очах позитивний образ (здібні, впевнені, компетентні).

Оскільки ми погодилися на колективну віру в ілюзію досконалості, ми приховуємо свої справжні емоції, бо боїмося, що через них від нас відмовляться. Ми думаємо, що лише ми недосконалі й що іншим живеться краще і легше, ніж нам. 

Говорити, говорити й ще раз говорити

Вразливість, а потім і сором, який приходить у додатку, ми повинні прийняти через співчуття. Це означає чесно й відкрито говорити про те, якими ми є насправді, а також вміти чути, розуміти та співпереживати іншим.

Якщо людині здається, що хтось визнає її стан ненормальним, то вона буде мовчати та удавати, що з нею все в порядку. Але якщо вона опиниться в безпечному середовищі, де люди не роботи, а сприймають емоції, вона з більшою ймовірністю буде говорити про свої почуття. І якщо ми хочемо зменшити інтенсивність неприємних емоцій, про них необхідно говорити.

Брене каже, що сором заохочується: (само)критикою, мовчанням і таємницею. З іншого боку, його зменшують співпереживання, чесність і розмова.

життя у задоволення

Вчіться контролювати думки, а значить і власне життя. Фото: pexels.com/Amina Filkins

Як насолоджуватися життям?

Якщо вам потрібен контроль для радості від життя, то почніть з контролю думок. Ось кілька способів: 

  1. Киньте виклик власному розуму (наприклад, навмисно перебільшуючи «Я кращий за всіх і заслуговую навіть більшого, ніж можу собі уявити»).
  2. Вибирайте думки свідомо (коли вам приходить думка, яка вам не подобається, пропустіть її, не піддавайтеся їй. Натомість вирішіть, про що ви хочете думати).
  3. Наступного разу, коли ви боїтеся отримати задоволення, подумайте, чому так відбувається.
  4. Прийміть, що всі ми недосконалі та вразливі, але від цього не менш цінні та здібні.
  5. Висловіть свою думку вголос. Іноді ми розуміємо, наскільки ірраціональними є деякі наші страхи, лише коли озвучуємо їх вголос.
  6. Пам’ятайте, що важкі моменти неминуче настануть – чи будете ви хвилюватися зараз чи ні. А коли так, краще використайте теперішній момент, щоб насолодитися.
  7. Контролюйте себе. Замість того, щоб намагатися зупинити хвилі (майбутні події), навчіться серфінгу (контролювати свої думки і, таким чином, свої почуття).

Насолоджуватися життям можна навчитися. Бажаємо вам отримувати радість у процесі навчання. 

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Немає оцінки)
Loading...
Follow Us:
BE CALM