Куди приводять мрії? До нав’язливого марення

Люди (навіть дуже цинічні та приземлені) схильні мріяти. Зазвичай це здорова й навіть корисна практика.

Але є ті, для кого замріяність може стати настільки нав’язливою звичкою, що перетворюється на психічне захворювання. Цей стан навіть має назву – maladaptive daydreaming (нав’язливе марення).

нав'язливе марення

Жити у мріях чи власним життям? Фото: pexels.com/Luis Quintero

Як проявляється цей розлад?

Люди, що стикаються з нав’язливим маренням скаржаться на яскраві багатогодинні епізоди мрій, які вриваються у їхнє повсякденне життя і заважають працювати та будувати стосунки з людьми.

Досліджень maladaptive daydreaming недостатньо, щоб робити висновки, але й ті, що є, трохи прояснюють ситуацію. Одне з них вивчило 77 суб’єктів, які самі діагностували собі нав’язливе марення, і виявило, що у цього стану є багато спільного з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР). Чому? Учасники експерименту описували свої довготривалі мрії як обов’язкові або непідконтрольні їм.

Учасники вищезгаданого дослідження заявили, що вони проводять у середньому чотири години на день в мріях. Дослідниці Ніріт Соффер-Дудек і Елі Сомер припускають, що важливу роль у цьому процесі відіграє низький рівень серотоніну, як і у випадку з ОКР.

Є деякі свідчення того, що maladaptive daydreaming також може бути пов’язаний з жорстоким поводженням або травмою в дитинстві, і що тривалі марення дозволяють цим людям розіграти героїчні та / або фантазії сценарії помсти.

Читайте також: Техніки заземлення: що це, кому потрібні, як робити?

Що робити?

Деякі «хворі» шукають спосіб зупинити нав’язливе марення, в той час як інших лякає перспектива життя без мрій. Як сказала одна жінка авторам дослідження: «Я розривався між любов’ю до своїх мрій і бажанням бути нормальною».

Проте, хоча мріяння може здатися приємним і навіть продуктивним способом заповнити час, дані свідчать про те, що в довгостроковій перспективі це робить людей менш щасливими. Перш за все через те, що вони використовуються мрії як засіб уникнути сьогодення.

Соффер-Дудек та Сомер говорять, що необхідні додаткові дослідження, і що лікування в формі техніки запобігання реакції, аналогічної тим, які використовуються при лікуванні ОКР, могло б бути можливим.

Першоджерело: thecut.com

Теги:
#мрії
Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Follow Us:
BE CALM