Немає мотивації? 5 причин та 5 порад, як це подолати

Відсутність мотивації – те, з чим стикається кожен з нас. Інколи це нас гальмує, а інколи просто паралізує на шляху до цілей. 
немає мотивації

Бути демотивованими – це нормально. Фото: pexels.com/Ivan Samkov

 
У цьому матеріалі ми розбираємось з тим, що ж таке мотивація та мотив, чому інколи ми стаємо демотивованими та, найголовніше, як повернути собі бажання діяти. 

Що таке мотив та які типи мотивів бувають?

Мотив (з лат. movere – рухатися) – це те, що змушує нас діяти для досягнення мети. 

Мотиви бувають двох типів: 

 
  • органічні, гомеостатичні – ці мотиви є вродженими, до них належать голод, спрага, секс. Ми робимо певні дії для досягнення мети, щоб отримати полегшення.
  • негомеостатичні – від них залежить якість життя. До них відносяться: цікавість, прагнення до інтелектуальної роботи, досягнення, самоствердження, слави тощо. Це наше прагнення до нових вражень і стимулів. 

Читайте також: «Вдих, видих»: чи допомагає дихання впоратись зі стресом? Ось що думають науковці

Що таке мотивація та які її види?

Мотивація – це процес спонукання людини до дій для досягнення цілей. Це те, що рухає нас до мети, визначає напрямок, інтенсивність і тривалість діяльності. 

Мотивація буває внутрішньою та зовнішньою:

Внутрішня мотивація – це все, що рухає нами зсередини. Це те, що ми робимо, адже нам це подобається, а не тому, що ми повинні це робити. Коли ми мотивовані зсередини, ми діємо з більшим бажанням та зазвичай отримуємо задоволення від цієї діяльності. 
 
Наприклад: я вчу англійську, тому що мені подобається ця мова.
 
Зовнішня мотивація – все, що веде нас до певних дій ззовні. Зазвичай вона охоплює цілі, цінності та інтереси інших людей. За наші дії ми отримуємо винагороду: матеріальну – гроші, оцінки, привілеї, чи нематеріальну – схвальні відгуки, компліменти тощо.  
 
Наприклад: я вчу англійську, адже тільки так я можу отримати нову посаду та кращу зарплатню. 
 
відсутність мотивації

Є багато причин відсутності мотивації. Фото: pexels.com/Ron Lach

Чому ми відчуваємо брак мотивації?

Бувають періоди, коли ми демотивовані. У нас немає достатньо енергії та ентузіазму щось робити, хоча ще вчора ми готові були гори зрушити. Без стартової мотивації ми навряд чи зможемо зробити що-небудь якісно, тому успіхи у навчанні, стосунках та роботі – під питанням. Це призводить до того, що ми почуваємося невдахами, а все, що робимо – ми робимо без амбіцій і з труднощами.
Мотивація багато в чому залежить від нашого сприйняття власних бажань і потреб, а також здатності досягати їх.

Які бувають причини відсутності мотивації?

Причина 1. «Я не знаю, чого хочу»

Найбільш поширеною причиною браку мотивації є така: ви не знаєте, чого хочете, або у вас немає ясності в тому, чого ви хочете.
 
Якщо вам не вистачає мотивації в якій-небудь області вашого життя, швидше за все, ви не визначилися в деталях, чого саме хочете. Ми не можемо зосередитися на чомусь, якщо не знаємо, до чого прагнемо.
 
Що робити:
 
Ви не можете потрапити у ціль, яку не бачите. Тому візьміть блокнот і ручку і запишіть цілі до кожної зі сфер вашого життя – фінансової, особистої, духовної і т.д. І пам’ятайте, що вони мають бути досяжними та викликати бажання їх досягти. 
 
відсутня мотивація

Одна з основних проблем браку мотивації – відсутність впевненості в собі. Фото: pexels.com/cottonbro

Причина 2. «Я не впевнений(а) в собі»

Впевненість у собі тісно пов’язана з нашими успіхами. Якщо у нас є почуття неповноцінності, ми не віримо у свої здібності, наші цілі будуть далекими і важкодосяжними. 
 
Що робити:
 
Пізнавати та спілкуватися з собою, щоб усвідомити свої переваги і недоліки, можливості, а також обмеження, щоб зміцнити свою віру в себе і досягти своїх цілей. 
 

Причина 3. «Я чогось хочу, але моє “хотіння” досить мінливе»

Щоб домогтися успіху в будь-якій сфері життя, людині, безумовно, необхідно мати чітку мету. Вона повинна бути весь час перед очима – мотивувати нас, змушувати діяти. Як тільки ми відриваємо погляд від мети, перед нами залишаються тільки перешкоди і страхи. 
 
Що робити:
 
Тримайте в голові ось цю фразу: «Навіть найповільніша людина, яка не випускає з уваги свою мету, йде швидше, ніж та, яка блукає безцільно».
 
нема мотивації на

Втрата мотивації може бути пов’язана з нечіткими орієнтирами. Фото: pexels.com/Valeria Ushakova

Причина 4. «У мене наче є мета, але чи туди я йду?»

Коли ми чітко поставили мету, нам залишається тільки їй слідувати. А почати варто з визначення дій, які призведуть до її досягнення. Діяльність без напрямку – це ніщо інше, як марна втрата енергії. 
 
Що робити:
 
Аналізуйте те, куди та як ви рухаєтесь, а ще зупиняйтеся на позитивних аспектах частіше – вони краще мотивують, ніж негативні, засновані на страху. 

Причина 5. «Мені здається, що я надто дурний(а), щоб чогось досягти»

Ви говорите людям, що вам потрібна додаткова мотивація чи що ви зараз не в ресурсі щось зробити, адже демотивовані. Якщо ви повторюєте це досить часто, твердження приживається. Виходить, що ви ідентифікуєте себе як немотивовану людину.   
 
Що робити:
 
Працюйте з твердженням. Повторюйте собі, що ви – дуже мотивована людина. І робіть це регулярно. Майте на увазі, що ментальні шаблони досить стійкі, тому від вас потрібна серйозна робота, щоб замінити мислення немотивованої людини на мислення мотивованої. Але це реально. Просто прийміть рішення, що більше не будете думати про себе, як про людину, у якої ніколи немає мотивації, а потім підкріплюйте це рішення щодня. З часом це стане звичкою, і одного дня ви побачите у дзеркалі зовсім іншу людину.
 
не замотивований

На щастя, є універсальні поради, як підвищити мотивацію. Фото: pexels.com/William Choquette

Як підвищити мотивацію?

Інколи нас супроводжують натхнення та наснага на шляху до досягнення цілей, інколи ми наче здуваємось, і тоді нічого не хочеться робити. Як підвищити мотивацію? Ось кілька універсальних порад:
  1. Скоригуйте свої цілі. Можливо, спочатку вас прибавлювало одне, а тепер – інше. Варто тверезо оцінити ситуацію та чесно сказати собі, що вас драйвить, а що – ні.
  2. Ми можемо пасувати перед великими цілями, бо вони здаються недосяжними. У цьому випадку варто розбити велику ціль на маленькі та робити все у своєму темпі, але регулярно.
  3. Як ми зазначали вище, часто причина у впевненості в собі. Ми сумніваємось – і це нормально. Але це не має спиняти нас.
  4. Інколи досить просто нагадати собі про той шлях, який ми вже подолали, та ті перемоги, яких ми досягли. А які ваші сильні сторони? Вони у вас точно є!
  5. Варто також працювати зі своїми слабкими сторонами. Можливо вам вистачить книжки або курсу, щоб почувати себе більш впевнено та кваліфіковано. 
 
Зниження мотивації є невіддільною частиною життя, це трапляється з усіма. Але щоб ці «падіння» були не такими частими і максимально м’якими, створіть підтримуюче оточення, майте «скарбничку» з речами, які вас мотивують – статтями про успіх інших, книгами від людей, яких ви поважаєте. А ще хваліть себе та не бійтеся помилок, але визнайте свої страхи і слабкості й долайте їх. 
 
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, то у вас досить мотивації для наступного кроку. Переможіть свій страх, поставте мету та розробіть план. 
 
Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (2 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Follow Us:
BE CALM