4 хвороби, що маскуються під депресію

«Проблеми виникають не від того, що ви чогось не знаєте, а від того, що щось насправді зовсім не так, як ви у цьому впевнені».

Ця цитата, яку часто помилково приписують Марку Твену, про небезпеку вірити в брехню всім серцем. Замість того, щоб зосередитися на розв’язанні реальної проблеми, ви вкладаєте всі свої зусилля у розв’язання проблеми, яка має мало відношення до вашого майбутнього.

Цю цитату використовували у фільмі «Незручна правда» (An Inconvenient Truth) для того, щоб підкреслити ризики, пов’язані з запереченням зміни клімату. Її мудрість у цьому: коли ви вірите в щось помилкове, ви можете страждати від несприятливих наслідків. Це особливо вірно, якщо це помилкове переконання стосується вашого здоров’я.

Проблеми з ментальним здоров'ям

Проблеми з ментальним здоров’ям не так просто виявити. Фото: pexels.com/Maksim Goncharenok

Поширений неправильний діагноз

Психічне захворювання часто важко діагностувати, в першу чергу тому, що існує мало фізіологічних тестів, які у цьому можуть допомогти. Діабет діагностується за допомогою аналізів крові, рак діагностується за допомогою біопсії та медичної візуалізації, але психічне захворювання в основному діагностується за допомогою списків симптомів, які перелічує сам пацієнт.

З цієї причини іноді важко поставити вірний діагноз, якщо мова заходить про психічне захворювання. Згідно зі статтею 2012 року в Current Psychiatry, від 26 до 45 відсотків пацієнтів, яким поставили діагноз «депресія», насправді не страждали від неї. Метааналіз 2009 року показав, що лікарі загальної практики можуть правильно визначити депресію лише в 47,3 відсотка випадків.

Читайте також: Різниця між стресом, занепокоєнням і тривогою

Чотири стани, які часто приймають за депресію:

Депресія та біполярний розлад

Депресія та біполярний розлад схожі, але не однакові. Фото: unsplash.com/Daiga Ellaby

1. Біполярний розлад

У депресії та біполярного розладу є дещо спільне – періоди різких спадів. Під час цих спадів люди з біполярним розладом мають ті ж симптоми, що і при депресії. Вони можуть відчувати себе зневіреними, нічого не вартими або навіть схильними до суїциду. Однак, на відміну від депресії, люди з біполярним розладом також переживають періоди підйому або манії, коли вони відчувають себе впевнено, продуктивно або так, ніби вони на вершині світу. Іноді ця маніакальна фаза буває настільки приємною, що люди з розладом не можуть розпізнати її як частину своєї хвороби, і тому звертаються за допомогою лише в періоди душевного занепаду.

Згідно з дослідженням, опублікованим в The British Journal of Psychiatry, до 22 відсотків людей з біполярним розладом стають жертвою помилки лікарів – їм діагностують депресію. А розуміння різниці між біполярним розладом і депресією життєво важливо, тому що ліки, які використовуються для лікування депресії, часто можуть погіршити симптоми біполярного розладу.

Надмірна втомлюваність і депресія

Надмірна втомлюваність не завжди говорить про депресію. Фото: pexels.com/Lina Kivaka

2. Гіпотиреоз

У цьому стані щитоподібна залоза не виділяє достатню кількість гормонів. Оскільки ці гормони необхідні для функціонування мозку і тіла, люди з цим розладом зазвичай відчувають втому, зниження концентрації уваги та поганий настрій – все це характерно і для депресії. За оцінками дослідників, близько 20 мільйонів американців страждають на захворювання щитоподібної залози, але до 60 відсотків з них не знають про свій стан.

Замість цього вони помилково вважають, що страждають від швидкої втомлюваності, ліні або, так, депресії. Однак, на відміну від депресії, люди з гіпотиреозом надмірно чутливі до холоду і можуть постійно відчувати, що змерзли. До цього симптому варто додати сухість шкіри, випадіння волосся і хрипкий голос. Гіпотиреоз можна правильно діагностувати за допомогою простого аналізу крові, а для лікування потрібна всього одна таблетка на день.

Читайте також: 5 кроків до ментального добробуту

Діабет і депресія

Діабет і депресія тісно пов’язані. Фото: pexels.com/Valeria Ushakova

3. Діабет

Люди часто хворіють на діабет 2 типу, навіть не усвідомлюючи цього. Вони можуть раптово втратити вагу, відчути втому і дратівливість. Оскільки всі ці симптоми також пов’язані з депресією, люди можуть не усвідомлювати, що вся справа в інсуліні. Один з попередників діабету 2 типу, інсулінорезистентність, значною мірою пов’язана з депресією.

Люди з діабетом також схильні до ризику «діабетичного розладу», стану, який імітує депресію. 2014 дослідження виявили, що у людей, у яких діагностовано як діабет, так і депресію, симптоми депресії зменшувалися після того, як діабет брався під контроль. Іншими словами, їхні симптоми були викликані не депресією, а стресом від життя з хронічним захворюванням.

Оскільки депресія вимірюється шкалами, які засновані на симптомах і не прив’язані до причини, у багатьох випадках ці симптоми можуть фактично показувати страждання людей з приводу свого діабету, а не клінічний діагноз депресії,

– сказав Лоуренс Фішер, доктор філософії, провідний автор дослідження.

Втома і депресія

Втома буває різною, залежно від хвороби. Фото: pexels.com/cottonbro

4. Синдром хронічної втоми

Це стан, також відомий як міалгічний енцефаломієліт або хвороба системної непереносимості навантаження, характеризується сильною втомою, яка не має видимої причини. Синдром хронічної втоми також включає в себе труднощі з концентрацією уваги, болі в м’язах і проблеми зі сном. Такі ж симптоми ми можемо спостерігати й у хворих на депресію, тому не дивно, що їх плутають.

Дослідження, опубліковане в The Primary Care Companion to the Journal of Clinical Psychiatry виявило, що синдром хронічної втоми не діагностується більш ніж у 80 відсотків людей, у яких він є, причому депресія є найбільш поширеним помилковим діагнозом.

На щастя, є принаймні одна чітка відмінність між депресією і синдромом хронічної втоми: люди з депресією не просто виснажені, їм не цікаво нічого, у тому числі і їхні хобі, а ось люди з хронічною втомою з радістю виконують улюблені справи, попри брак енергії.

Читайте також: Відчуваєте себе млявим? Ось 5 способів, як фізична неактивність впливає на наш розум і настрій

У кого-небудь депресія?

Депресія – реальна і дуже серйозна хвороба, від якої щорічно страждають мільйони людей. Проте, не завжди діагноз «депресія» відповідає реальності. Якщо ви лікуєтеся від депресії, але не відчуваєте себе краще, цілком можливо, що у вас розлад, який імітує цей стан. Перед тим, як почати лікування антидепресантами, ніколи не завадить здати аналіз крові, щоб виключити хоча б один з таких станів, наприклад гіпотиреоз або діабет.

Пам’ятайте: «Проблеми виникають не від того, що ви чогось не знаєте, а від того, що щось насправді зовсім не так, як ви у цьому впевнені».

Першоджерело: psychologytoday.com

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Також вам може сподобатись

Що таке радіація та як вона може впливати на здоров'я…

13 Травня, 2022

Важко оцінити той вплив, який має робота на особистість, самооцінку…

12 Квітня, 2022

Вчимося розпізнавати «червоні прапорці», які вказують на те, що варто…

12 Жовтня, 2021
Follow Us:
BE CALM