Токсичний оптимізм: як він впливає на ваше емоційне здоров’я

Позитивне мислення – це одна зі стратегій, яка допомагає впоратись з викликами та складними життєвими ситуаціями. 

Позитивне мислення пропагують всюди – від програм по телевізору до кола найближчих друзів. Що норма, а що ні? Бажання почути від оточення слова підтримки – це нормально, а ось приховувати під позитивом проблеми та негативні емоції – ні. 

токсичний позитив

Фото: pexels.com/Alena Shekhovtcova

Що таке токсичний позитив?

Токсичний позитив – узагальнення станів радості та оптимізму, яке робить справжні емоції людини несуттєвими. Коли ми кажемо: «Не сумуй, усміхнись», ми маємо добрі наміри, але водночас повідомляємо співбесіднику, що вираження негативних емоцій – це погано.

Токсичний позитив – це непотрібна переоцінка людського потенціалу до оптимізму. Відбувається відторгнення неприємних емоцій і негативного досвіду, який так само додає цінності нашому життю.

Як токсичний позитив впливає на наше емоційне здоров’я? Ось 6 прикладів:

1. Заохочує до пригнічення емоцій

Якщо хтось коли-небудь казав вам: «Не думай про це, радій життю», ви добре знайомі з токсичним позитивом. Очікування інших можуть бути обтяжливими. Бути позитивним, коли на душі погано – це не тільки знецінення ваших негативних почуттів, це також не дозволяє вам їх прожити та пропрацювати. Ви можете почати собі навіювати, що ваші почуття – це перебільшення, що через негатив з вами не захочуть спілкуватися і таке інше. 

Психологічні дослідження показують, що вираження емоції важливе для регулювання реакції на стрес. Натомість приховування і заперечення негативних почуттів призводить до збільшення рівня стресу. Це прямий шлях до розладів, депресивних станів чи фізичних хвороб у майбутньому. 

токсичний оптимізм

Фото: pexels.com/Maria Orlova

2. Занурює в помилкове судження «все або нічого»

Девізи токсичного позитиву ясно транслюють, що бути супер оптимістом – єдине можливе рішення. Коли ми чуємо або читаємо відоме «good vibes only», ми відчуваємо, наче смуток, злість, стан розчарування, відчуття безнадії чи самотності не є бажаними у суспільстві.

Коли ми підтримуємо ідею, що позитив – це єдиний прийнятний стан, ми стаємо заручниками мислення «все або ніщо» (відоме як біло-чорне). Це призводить до того, що ми не бачимо альтернативи, не допускаємо можливості мати поганий настрій, бути засмученими чи розчарованими.

Слід розуміти, що негативні настрої так само важливі, як і позитивні. Життя повне неприємних емоцій, досвіду і очікувань, однак через токсичний позитив ми їх відторгаємо і затаюємо десь глибоко всередині себе.

Читайте також: Як впоратись з очікуваннями інших людей: 10 порад

3. Змінює те, які ми в стосунках з іншими

Коли ви хочете поділитися своїми думками з людиною, якій довіряєте, а у відповідь чуєте щось на кшталт: «Завжди могло бути гірше» або «Принаймні ти не хворієш», цей досвід може стати болючим. Як після цього ділитися з оточенням своїми проблемами та переживаннями? Інколи єдине, чого ми потребуємо – щоб нас вислухали і запитали: «Що ти відчуваєш з цього приводу?».

Токсичний позитив веде до пригнічення емоцій і вбиває в нас бажання поділитися власними переживаннями чи проблемами. 

токсичний позитивізм

Фото: pexels.com/Tatiana

4. Веде до ізоляції

Чим більше у нашому житті токсичного оптимізму, тим більше нам здається, що це єдиний правильний спосіб мислення. Ми змушуємо себе бути оптимістами, часом навіть втрачаємо контакт з самими собою. Плюс зникає емпатія до себе та інших. 

Якщо у вас є поряд людина, яка не зважає на ваші негативні почуття, заперечує їх, ймовірно, вона так само трактує і свої емоції. 

Ми починаємо відкидати власні глибокі негативні почуття і отримуємо більш поверхневе спілкування. Це, своєю чергою, ізолює, ми втрачаємо нагоду мати емоційну інтимність з іншими.

Читайте також: Відсутність віри в себе, провина, невпевненість – почуття, які отруюють наше життя

5. Робить інтенсивнішим відчуття сорому

Якщо «думай позитивно» – це єдиний прийнятний спосіб демонстрації себе світу, то ми просто починаємо переживати свої негативні емоції наодинці. Звідси поява думок, що ми – проблема. Шлях це подолати – почати боротися з неможливими стандартами вічного оптимізму.

Приховування негативних емоцій, мовчанка, секрети можуть посилювати відчуття провини і сорому. Вони виникають тоді, коли ми думаємо, що дуримо інших (адже ми приховуємо, що нам погано) або коли ми не здатні відповідати суспільним очікуванням: «думати  позитивно», «лишити смуток у минулому», «пам’ятати, що є світло в кінці тунелю» тощо.

токсичний позитив це

Фото: pexels.com/Angela Roma

6. Посилює тиск на себе

Токсичний позитив – це культурний тренд. Погляньте на соціальні мережі чи контент в медіа. Люди діляться тільки найщасливішими моментами, разом з тим глибоко приховують тінь щоденного життя. 

Соціальні мережі дозволяють нам фільтрувати те, що ми показуємо і що проживаємо насправді. Однак наше складне емоційне і суспільне життя не має фільтрів, завдяки яким ми можемо втекти від повсякдення.

Нам всім хочеться, щоб наші близькі раділи життю, але є тонка межа між тим, щоб запропонувати підтримку і навісити власні очкування. Є набагато здоровіша альтернатива токсичного оптимізму, а саме приймати та переживати всі кольори наших емоцій і досвіду, бо врешті, саме це й наповнює сенсом наше життя.

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Також вам може сподобатись

Є відчуття повного безсилля через те, що відбувається навколо? Не…

21 Квітня, 2022

Якщо ви весь час виражаєте невдоволення, то це негативно впливає…

15 Жовтня, 2021

Погані думки весь час атакують? У нас є кілька порад,…

03 Жовтня, 2021
Follow Us:
BE CALM