Ритуали догляду за собою: Саша Добрєва та Андрій Лі про те, як справлятися зі стресом і бути вільними

Сьогодні героями спільного проєкту Be Calm & Lac Santé стали Саша Добрєва, засновниця visionaire buro, та Андрій Лі, психотерапевт і коуч. 

З ними ми поговорили про те, як важливо висипатись й інколи нічого не робити, нікуди не поспішати та творити, і не забувати мріяти та відкривати світ. 

Які маленькі ритуали супроводжують вас протягом дня? 

Саша Добрєва: Давайте не будемо про йогу і медитацію:) Як щодо пакетика солоного насіння «Сан Санич» вечорами? А тік-ток замість духовних практик перед сном? Звісно, це іронія. Але насіння люблю. І йогу з медитацією.

Андрій Лі: Як правило, вранці заварюю темний пуер і снідаю ним з обсмаженими кеш’ю, курагою, фініками. Перегортаю стрічку новин, сториз в інстаграм, стежу за спортивними новинами, зокрема, за футбольним клубом Барселона. Включаю музику, коли роблю ранкові гігієнічні ритуали.

У хорошу погоду беру самокат та їду у справах. Це один з улюблених ритуалів.

Письменниця Едіт Сітуелл була прихильницею ідеї, що «у всіх жінок має бути один день на тиждень, який вони можуть проводити в ліжку». Ви згодні з цим висловлюванням? Або вам ближче бачення Бальзака: «Постійна праця є законом як мистецтва, так і життя»?

Саша Добрєва: У жорсткому ритмі я видихаюсь. А ось влаштовувати собі такі люфти – так. Цілий день у ліжку – це ж мрія!

І одразу наступне питання: яка формула вашого ідеального вихідного?

Саша Добрєва: День без поспіху, за внутрішнім компасом. Причому це може бути будь-який день тижня – у мене дбайливий графік:) Зазвичай прокидаюся о 7-й, а у вихідний даю собі виспатися. Люблю інтелігентний відпочинок: театри/музеї. Або пікнік. Або спробувати щось нове. Акуратні зустрічі зі «своїми», смачно поїсти, нові книги чи знахідки для visionaire buro. Прогулянки з сином або час без нього (цінний!): під ковдрою дивитись «Рубльова» чи архітектурні нотатки, «дігити» нову музику. Або, буває, навпаки, – хочу спонтанності та авантюри.

Андрій Лі: 

 • спати без будильника
 • погуляти Подолом
 • з’їздити на природу
 • смачно повечеряти
 • читати в улюбленому кафе та нікуди не поспішати
 • кататись на скейті
 • тинятися містом, у французів є слово «фланувати» – безцільно тинятися – улюблене заняття
 • валятися на дивані або на траві та дивитись у небо
 • клеїти дурня

Через яку діяльність ви проявляєте свій творчий потенціал?

Саша Добрєва: Тут для мене важливіше саме стан – розслабленість, запал. Тоді є місце для творчості. І приборкання діджейського пульта, і полювання на вінтаж або потрібне слово в тексті, і створення чогось своїми руками або затишку в будинку – все це дуже збуджує.

Андрій Лі:

 • через активність: спорт, рух, тілесні заняття
 • через природу
 • через усамітнення та тишу
 • через спонтанність
 • через роботу: подобається моя діяльність, постійно знаходжу нові ідеї та рішення
 • через спілкування: коли камерно та душевно
 • через ні-чого-не-роб-ле-ння

Як радуєте свою внутрішню дитину? 

Саша Добрєва:

Виконую мрії та балую – це святе. Люблю дуріти і співати вголос. Робити речі, близькі та зрозумілі тільки мені. Навчаюся прощати себе за помилки. Останнім часом тішуся, коли можу сказати «ні».

Андрій Лі: Дивлюся тік-ток та стендап шоу:) Катаюся на скейті, підколюю інших людей, а у роботі – своїх клієнтів. Викладаю смішні сториз або сам вигадую жарти.

Що вас заспокоює у період стресу? 

Саша Добрєва: О, у мене чорний пояс у відносинах зі стресом:) Нейтралізую сном, масажем або дооовгим душем. Ванну приймаю рідше, з пластівцями магнезії та сіллю Lac Sante або Zielinski & Rozen. Коли у мінусі, рятують книги. Наприклад, чудова «Цей день і є життя» про життя Астрід Ліндгрен. 

У такий момент я перетворююсь на маленьку Сашу, яку треба приголубити. Будь ласка, будьте зі мною ніжними, поки я колючка.

Андрій Лі: 

 • поїхати в село чи багато спати
 • смачно поїсти
 • виїхати на природу
 • побути в тиші
 • подорожувати
 • лазня, сауна, хамам

Яке ваше місце сили? Де ви отримуєте заряд енергії?

Саша Добрєва: Мій дім і сім’я (щоправда, це місце не лише сили, а й слабкості). Відновлююсь у лазні, у русі та на масажному столі. Коли творю чи контактую із землею та рослинами. Коли можу допомогти близьким.

Андрій Лі: Будиночок у селі, Труханів острів, деякі місця Подолу, квартира, де я зараз живу. У сексі, коли чуттєво та яскраво.

Який трек може охарактеризувати ваш сьогоднішній настрій?

Саша Добрєва: Моя діяльність частково перетинається із музикою. Але часто немає нічого бажанішого за тишу. А зараз нехай це буде In A Sentimental Mood Дюка Еллінгтона та Джона Колтрейна – добра, вічна.

Андрій Лі: Gael Faye – Histoire d’Amour. Мені подобається ф’южн французької, арабської та афро вайбів. Живий та соковитий.

Якщо стоїть задача втекти від реальності, як ви це зробите? 

Саша Добрєва: А що якщо не тікати, а запросити в гості та почастувати чаєм? Я мама – це дуже заземляє. Але це шанс прожити дитинство ще раз – у ньому багато чудес. Відкривати світ, вчитися, мріяти. Люблю мрії, втікаю постійно:) А ось політичні новини не моніторю.

Андрій Лі: Поїду на природу або в подорож, ляжу спати.   

Уявіть, що 31 грудня вже зараз, і настав час підбивати підсумки та ставити цілі на майбутній рік. Що у цьому році ви зробили такого, за що собі вдячні? 

Саша Добрєва: 

Є така річ. Я подолала страх змін та повної невідомості. Це і сміливість, і повага до себе та близьких.

Андрій Лі: 

Прийшло почуття (самоактуалізувалося), що вкорінююсь у своїй професії й що дієво допомагаю людям, а в іншому я вільний робити, що захочу:)

Читайте попереднє інтерв’ю з фотографкою Анею Озерчук.

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Також вам може сподобатись

Сьогодні героїнею нашого інтерв’ю стала Юлія, «міжнародний юрист-перекладач з трьох…

21 Лютого, 2022

Наша героїня – Карина Пилипенко – пройшла шлях у сім…

09 Лютого, 2022

Сьогодні говоримо з Інною Шуляк, кармологинею, співавторкою МАК та Т-гри…

02 Лютого, 2022
Follow Us:
BE CALM