П’ять мов любові: як досягти гармонії у стосунках

Якщо ви будете знати, як ваш партнер приймає любов, ви знайдете ключ до його серця. 
П’ять мов любові Гері Чепмен

Психолог та автор книги «П’ять мов любові» Гері Чепмен. Фото: penguinrandomhouse.com

Не дивлячись на те, що книга американського психолога та консультанта в області стосунків Гері Чепмена «П’ять мов любові» побачила світ ще в 1992 році, вона досі допомагає парам знайти порозуміння. З часу її публікації було продано понад 12 мільйонів екземплярів. 

До того, як написати книгу, Чепмен роками спостерігав за парами, які приходили до нього на консультацію, та робив нотатки. Це допомогло йому розпізнати патерни поведінки у стосунках, які він розділив на п’ять груп – п’ять мов любові. 

Психолог упевнився в тому, що люди у парах не розуміють одне одного і свої потреби. А ще він дійшов висновку, що ймовірність того, що у вас з партнером одна й та сама мова любові, вкрай низька. Саме тому так часто у стосунках виникають непорозуміння. А ось коли партнери вчаться розуміти мови любові одне одного і розмовляти на них, вони відчувають себе більш цінними та щасливими.  

Спробуймо навчитись говорити на різних мовах любові. 

5 мов любові

Якщо вам потрібні слова підтримки, кажіть про це партнеру. Фото: pexels.com/cottonbro

Перша мова любові. Слова підтримки

Усі ми перебуваємо під впливом слів, які чуємо впродовж усього нашого життя. Мабуть, ви помічали, що люди, які постійно чують слова підтримки від близьких, більш успішні та легше переносять поразки. Ці люди росли у позитивному оточенні, тому їм легко говорити слова підтримки іншим. 

Але є й такі, які росли у негативному. Їм набагато важче вимовляти слова підтримки й важче їх сприймати. Але є гарна новина – цьому можна навчитися. Точно так само, як деякі вчаться приймати компліменти. 

Порада: якщо ви відноситесь до тих, хто говорить першою мовою любові, брак слів підтримки та схвалення ви можете розцінювати як брак любові. Гері Чепмен вважає, що гарний початок – під час закінчення розмови чи телефонного дзвінка з батьками говорити їм «Я люблю тебе», поки це не увійде у звичку. Через якийсь час батьки почнуть казати вам те ж саме у відповідь. 

Читайте також: Хонджок – корейське мистецтво насолоджуватися самотністю

Ще одна вправа: регулярно підтримуйте колег і друзів. Говоріть, що вам у них подобається, за що ви їх цінуєте, дякуйте їм за допомогу чи конкретні вчинки. Не забувайте про слова заохочення. Вони добре підійдуть, якщо ви бачите, що у людини є прихований потенціал і їй просто не вистачає сміливості.

Хваліть своїх близьких. Навіть якщо вчинки незначні, людині буде приємно, що ви зауважили та оцінили її старання. Частіше говоріть рідним добрі слова. І пам’ятайте, що важливо не тільки що ми говоримо, але і як, бо «любов говорить лагідно».

п'ять мов любові

Любов до подарунків не говорить про вашу меркантильність. Фото: pexels.com/Marko Klaric

Друга мова любові. Подарунки

Ви не задумувались, чому у більшості народів світу є звичай, що наречені мають обмінюватись подарунками? Наприклад, обручками. Одна з причин у тому, що підсвідомо ми зближуємось з людиною, якій ми робимо подарунок, або від якої отримуємо. Подарунок – це матеріальний об’єкт, який говорить: «Я думаю про тебе. Я хотів(ла), щоб ти це мав(ла). Я люблю тебе». 

Не слід сприймати людей, які говорять цією мовою любові, меркантильними. Для них важливим є не сам подарунок, а емоційна любов, яку він виражає. Для таких людей важливий кожен подарунок, і великий, і маленький. Це може бути дрібничка, спогади про яку залишаться з адресатом на ціле життя.

Читайте також: Куди приводять мрії? До нав’язливого марення

Важливо розуміти, що подарунки є вчинком безкорисним. Якщо хочете зробити людині приємно, то ніяких ультиматумів у стилі: «Я дам тобі, якщо…». Не чекайте нічого у відповідь. А ще не даруйте подарунок, щоб залагодити сварку. Краще не компенсувати негативні емоції людини подарунками, бо з часом вони будуть асоціюватися у неї лише з негативом. 

Даруючи, ми інвестуємо у стосунки та наповнюємо емоційний резервуар любові іншої людини. Людей, чиєю першою мовою любові є подарунки, їхня відсутність прирівнюється до відсутності любові. 

Порада: як навчитись говорити цією мовою? Слухати своїх близьких. Розповіді про їхні хобі та інтереси підкажуть вам найкращий подарунок для цієї людини. Також спостерігайте, як вона реагує на подарунки. Подарунок не повинен бути дорогим, разом з тим він має говорити: «Я думаю про тебе». 

мови любові

Служіння – це добровільний акт допомоги. Фото: pexels.com/Andrea Piacquadio

Третя мова любові. Вчинки служіння

У наш час людям, які націлені в першу чергу на кар’єру, ідея служіння може видатися анахронізмом. Хоча насправді ті, хто досягли справжнього успіху, запевняють, що щире бажання допомагати іншим – це одна зі сходинок на вершину. 

«Служіння» не є синонімом «рабства». Рабство лежить в основі нещасливих стосунків та сімей, де один з партнерів вимушений робити щось для іншого всупереч власним бажанням. Дозволяти іншим нас використовувати чи маніпулювати не є актом любові. Така поведінка є, радше, актом зради. Зради себе та своїх інтересів. 

Читайте також: Що таке LAT – новий формат любовних стосунків?

Вчинки служіння – це про добровільне бажання віддавати. І бажання віддавати є значно сильнішим, ніж бажання брати. Така поведінка властива людям, яких з дитинства вчили, що вчинки важливіші за слова. 

«Заговорити» цією мовою буде важко тим, хто виріс в оточенні «кожен сам за себе». Такі люди можуть сприймати вчинки служіння як особисту образу. Наприклад, допомогу від колеги вони можуть трактувати як натяк на повільність, а не як акт допомоги. 

Порада: якщо ви бачите, що близька вам людина не вміє приймати допомогу, перед тим як зробити для неї щось – спитайте, чи їй буде це комфортно. 

Коли хтось говорить з нами одною мовою любові, ми тягнемося до цієї людини емоційно, прагнемо зробити щось для неї, відповісти їй взаємністю. Тому, навіть якщо мова служіння не для вас, спробуйте її засвоїти заради щастя коханої людини. 

мови любові якісний час

Проводьте час з партнером якісно, а не для галочки. Фото: pexels.com/Monstera

Четверта мова любові. Якісний час

Тут йдеться не про те, коли двоє людей просто перебувають в одній кімнаті, а про те, коли ви близькій людині присвячуєте свою увагу. Таке спільне проведення часу може викликати глибокі емоції. 

Є кілька правил якісного часу:

 • ви постійно дивитесь в очі одне одному
 • те, що ви робите, подобається вам обом
 • час разом дає відчуття близькості

Сюди також відноситься якісне спілкування, коли двоє людей діляться своїми думками, переживаннями, емоціями у позитивній атмосфері.

Читайте також: 5 скандинавських термінів, які виправдовують лінь

Проявляти свою любов таким чином важко людям, які з дитинства мають проблеми з комунікацією, сором’язливим та закритим. Складно й тим, хто любить комунікувати, адже зазвичай вони не дуже уважно слухають співрозмовника. Їм важко слухати зі співчуттям, вони відразу починають аналізувати ситуацію та давати поради.

Гері Чепмен дає такі рекомендації, як стати співчутливим слухачем:

 • коли слухаєте, дивіться в очі. Таким чином людина зрозуміє, що ви уважно її слухаєте. Не блукайте поглядом і не закочуйте очі;
 • слухайте людину уважно, не займайтеся іншими справами; 
 • намагайтеся зрозуміти почуття вашого співрозмовника;
 • стежте за його мовою тіла. Інколи вона виражає зовсім не те, про що говорить співрозмовник; 
 • не переривайте. Якщо ви будете це робити, є вірогідність, що ви так і не дізнаєтесь, що хотів вам сказати співрозмовник;
 • перепитуйте. Це допоможе вам підтвердити чи спростувати сформовану вами думку про те, що хотів сказати співрозмовник; 
 • дайте людині зрозуміти, що ви її почули; 
 • запитуйте, чи можете якимось чином допомогти. Та ніколи не давайте пораду, якщо не впевнені, що людина її потребує. 

Порада: якщо ви хочете розмовляти цією мовою любові, ви маєте стати гарним слухачем і вміти слухати і чути партнера. 

мови любові дотики

Будьте обережними з дотиками, адже це можуть неправильно сприйняти. Фото: pexels.com/Elina Sazonova

П’ята мова любові. Фізичні дотики

Фізичний дотик – є чуттєвим виразом любові. Якщо для людини ця мова любові є головною – дуже важливо обіймати її, коли вона плаче або потребує підтримки. 

Науковці довели, що немовлята, яких частіше тримають на руках, мають здоровіше емоційне життя. Ніжний підбадьорливий дотик є фундаментальною мовою любові.  Нам пощастило, адже наші тактильні рецептори «розкидані» по всьому тілу, а дотики важливі для ментального здоров’я. 

Та слід пам’ятати, що не всі дотики є однаково приємними та потрібними. Варто вміти передбачати, як людина відреагує, коли до неї доторкнуться. Добре, коли ви давно знайомі й знаєте її реакцію, інша справа, коли це нова колега по роботі. Наприклад, люди, які виросли в сім’ях, де не заведено торкатись одне до одного, можуть вважати фізичний дотик вторгненням в особистий простір. 

Читайте також: Що відбувається з вашим тілом, якщо ви довго знаходитесь без обіймів?

Гері Чепмен виділяє такі види дотиків:

 • прийнятні й неприйнятні;
 • приховані й неприховані. До прихованих він відносить непомітні, які потребують короткого часу, наприклад, поплескування по плечу, а неприховані потребують більше часу і зосередженості, наприклад, масаж спини. 

Порада: що робити, якщо ви відноситесь до людей, які потребують дотиків? Почніть з простого: кожного разу при зустрічі чи прощанні з батьками обіймайте їх, а чоловіка чи дружину – частіше беріть за руку. 

Слідкуйте за мовою жестів інших людей – вони підкажуть, коли найкращий час для дотиків. 

Також важлива доречність: те що доцільне в одному місці, може бути недоцільне в іншому. 

Любов до близької людини можна виражати будь-якою з мов любові, але якщо ви не будете розмовляти з нею її мовою, вона не буде відчувати, що її люблять. Не слід також забувати про те, що приносить задоволення вам. Вивчайте своїх близьких і говоріть з ними їхньою мовою!

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 голосів, середня оцінка: 5,00 з 5)
Loading...
Також вам може сподобатись

У наш час, розповідь про те, що хтось знайшов(-ла) свого…

14 Листопада, 2021

У нашому суспільстві побутує думка, що конфлікт – це завжди…

21 Жовтня, 2021

Окремо, але разом. В інтерв'ю журналу The Sunday Times актриса…

26 Жовтня, 2020
Follow Us:
BE CALM