Радіація та здоров’я: роз’яснення від Всесвітньої організації охорони здоров’я

Що таке радіація та як вона може впливати на здоров'я людини? На ці та інші питання дають відповідь у ВООЗ.

Радіація (іонізуюче випромінювання) – це перенесення енергії як електромагнітних хвиль чи субатомних частинок.

До природних джерел радіації відносяться різноманітні радіоактивні речовини, присутні в ґрунті, воді, повітрі та в організмі людини. Щодня людина вдихає або споживає з повітрям, водою та продуктами харчування певну кількість радіоактивних речовин.

Сьогодні найпоширенішим штучним джерелом впливу іонізуючого випромінювання є рентгенівські апарати та радіофармацевтичні препарати, що застосовуються для діагностики чи променевої терапії, а також інші медичні вироби.

Вплив радіації на організм може мати природний, плановий (у медицині чи підприємстві) чи випадковий характер; механізм опромінення може бути зовнішнім, внутрішнім (вдихання, споживання всередину або потрапляння радіоактивних речовин до організму через контаміновану рану) або комбінованим.

як впливає радіація на здоров'я

Фото: pexels.com/Aynur Latfullin

Як радіація впливає на здоров’я людини?

Схильність до надмірного впливу іонізуючого випромінювання може призвести до пошкодження живих тканин та органів, інтенсивність якого залежить від отриманої дози опромінення. Масштаб потенційної шкоди залежить від багатьох факторів, таких як:

  • тип випромінювання;
  • сприйнятливість опромінених тканин та органів;
  • характер та тривалість опромінення;
  • тип радіоактивних ізотопів – джерел опромінення;
  • характеристики людини, яка отримала дозу опромінення (наприклад, вік, стать та наявність супутніх захворювань).

Ризик розвитку несприятливих наслідків здоров’ю залежить від дози опромінення. Чим вища доза, тим вищий ризик несприятливих наслідків. Якщо доза опромінення низька або якщо опромінення відбувається протягом тривалого часу, ризик значно нижчий, оскільки організм людини відновлює пошкоджені клітини та молекули.

Читайте також: Війна в Україні: як впоратись з тривогою

Якими є гострі наслідки опромінення для здоров’я людини?

Дуже високі дози опромінення можуть призводити до порушення функціонування тканин та органів та викликати такі гострі симптоми, як нудота та блювання, почервоніння шкіри, випадіння волосся, променеві опіки, гострий променевий синдром або навіть смерть.

У разі радіологічної надзвичайної ситуації або аварії на ядерному об’єкті особи, які беруть участь у вживанні невідкладних заходів щодо ліквідації наслідків, та працівники потерпілого об’єкта (наприклад, персонал атомної електростанції) наражаються на найбільший ризик отримання високих доз опромінення, що викликають гострі ефекти. 

У разі радіологічної надзвичайної ситуації населенню слід спиратися на інформацію, що розповсюджується місцевими органами влади, та вживати невідкладних захисних заходів для зниження ризику опромінення.

Як я можу захистити своє здоров’я, якщо я мешкаю в районі радіологічної небезпеки?

Необхідно дотримуватися трьох основних принципів

  1. Не виходити на вулицю
  2. Бути в курсі актуальної інформації 
  3. Дотримуватися інструкцій

Завжди виконуйте інструкції з питань безпеки, що розповсюджуються національними та місцевими органами влади, і залишайтеся в курсі останніх новин. Якщо вам було рекомендовано залишатися в приміщенні, дотримуйтесь інструкції, оскільки стіни та стелі можуть забезпечувати захист від радіоактивних опадів. По можливості слід перебувати в приміщенні без вікон і дверей, що ведуть на вулицю, закрити всі вікна в будинку і відключити вентиляційні системи та прилади (кондиціонери або обігрівачі).

діти і радіація

Фото: pexels.com/Eren Li

Чи піддаються діти вищому ризику шкоди внаслідок опромінення?

Так, у дітей вищий ризик розвитку несприятливих наслідків для здоров’я у разі іонізуючого опромінення. В організмі дітей і підлітків більше клітин, що швидко діляться, і зростаючих тканин, у них вище ризик розвитку онкологічних захворювань з часом. Вкрай важливо забезпечити дотримання дітьми інструкцій та заходів захисту від опромінення та звернутися за педіатричною медичною допомогою одразу ж після того, як органи з управління надзвичайними ситуаціями сповістять про ліквідацію радіаційної аварії.

Якими є довгострокові наслідки іонізуючого випромінювання для здоров’я?

Перевищення допустимої дози радіаційного опромінення у довгостроковій перспективі може призвести до підвищення ризику онкологічних захворювань. Під час ядерних аварій може відбуватися викид радіоактивного йоду, який при вдиханні або потраплянні всередину організму накопичується в щитоподібній залозі, що підвищує ймовірність розвитку раку у ній. Для зниження цього ризику застосовується йодистий калій у таблетках, проте цей засіб слід приймати лише у разі відповідної вказівки з боку місцевих органів влади.

Читайте також: Як розуміти мову свого тіла та знати, коли пора до лікаря: поради провізора-фармацевта

Що таке йодистий калій?

Йодистий калій – сіль, схожа за своїми властивостями на кухонну.

У разі своєчасного прийому належного дозування йодистий калій перешкоджає накопиченню радіоактивного йоду в щитоподібній залозі. Це знижує ризик раку та розвитку інших хвороб.

Чи може прийом йодистого калію захистити від опромінення?

Ні. Йодистий калій захищає лише щитоподібну залозу від дії радіоактивного йоду. Найефективніший спосіб захисту – дотримуватися трьох принципів, які ми згадували вище. 

Першоджерело: who.int

Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Немає оцінки)
Loading...
Також вам може сподобатись

Вчимося розпізнавати «червоні прапорці», які вказують на те, що варто…

12 Жовтня, 2021

«Проблеми виникають не від того, що ви чогось не знаєте,…

26 Жовтня, 2020
Follow Us:
BE CALM