Постійно хочеться спати. Про які проблеми з фізичним та психічним здоров’ям це говорить

Бувало у вас таке, що весь час хочеться спати? Навіть попри те, яка зараз година 22:00 чи 13:00. У такі моменти ліжко або диван наш найкращий притулок.

Часом це не просто бажання перепочити, а шлях втечі. Можливість побути в несвідомому стані, в якому тіло і розум неактивні. Однак «корисний» сон це той, який відповідає денному ритму і не перевищує 8-9 годин на добу.

Життя – це баланс, адаптація до низки біоритмів і усвідомлення потреб організму. Якщо нам потрібно більше годин сну, ніж зазвичай, ми повинні знати причини такого стану, адже занадто довгий сон може мати негативний вплив на здоров’я.

гіперсомнія

Пересип та недосип негативно впливають на здоров’я. Фото: pexels.com/Andrea Piacquadio

Що таке гіперсомнія? 

Якщо ви постійно відчуваєте втому, навіть після того, як довго спали, це може говорити про гіперсомнію. 

Гіперсомнія – це стан, при якому ви відчуваєте надмірну сонливість протягом дня. Це може статися навіть після довгого сну.

Гіперсомнія може бути первинною або вторинною.

 1. Первинна гіперсомнія виникає за відсутності інших захворювань. Єдиний симптом – надмірна втомлюваність.
 2. Вторинна гіперсомнія виникає через інші захворювання. Вони можуть включати апное уві сні, хворобу Паркінсона, ниркову недостатність та синдром хронічної втоми. 

Які ще симптоми гіперсомнії, окрім постійної втоми? 

 • низький рівень енергії
 • дратівливість
 • тривожність
 • втрата апетиту
 • повільне мислення чи мова
 • труднощі із запам’ятовуванням
 • занепокоєння

Та не поспішайте ставити собі діагноз, поки не відвідаєте лікаря. 

Читайте також: Як розуміти мову свого тіла та знати, коли пора до лікаря: поради провізора-фармацевта

пересипання

Насправді 8 годин сну на день не є нормою – це міф. Фото: pexels.com/Ketut Subiyanto

Чому пересипання шкідливе? 

Сон понад 9 годин впливає на якість життя і може бути проблемою на роботі, навчанні та особистому житті. І це не тільки відбивається на наших продуктивності та самопочутті, а й має серйозні наслідки для фізичного здоров’я. Ми знаємо, що надмірний і тривалий сон часто породжує малорухливий спосіб життя, що підвищує ризик серцево-судинних і захворювань мозку.

Доктор Грег Джейкобс, який працює в Центрі порушень сну на Медичному факультеті університету Массачусетса, розкриває формулу ідеального сну:

Всього було проведено 34 різних дослідження. Лікарі відстежували моделі поведінки і стан здоров’я більш як двох мільйонів людей. Виявилося, що залежність між тривалістю сну і тривалістю життя можна зобразити у вигляді букви “U”.

Найнижча смертність спостерігається в самій нижній частині дуги “U”, і ця точка відповідає семи годинам щоденного сну. Як тільки ви починаєте віддалятися від ідеалу як у бік більш тривалого сну, так і у бік недосипання, ризик ранньої смерті починає зростати. Причому ризик у любителів поспати збільшується швидше, ніж у тих, хто спить менше норми».

Читайте також: Як сон впливає на психічне здоров’я

Які можуть бути причини денної сонливості?

 1. Стрес і накопичена втома. Іноді ми переживаємо періоди високого тиску на роботі та вдома. Якщо така ситуація триває понад тиждень, тіло і розум потрапляють у пастку гіперактивності та виснаження. Згодом настане момент, коли мозок буде просити тільки про одне – відпочинок. Дайте організму те, що йому потрібно.
 2. Захворювання. У більшості випадків порушення сну пов’язані з фізичним розладом, і це слід мати на увазі. Якщо у вас є проблеми зі сном, обов’язково зверніться до свого лікаря. 
 3. Втеча від реальності. Одна справа – гіперсомнія, а інша – механізм втечі. За такою поведінкою стоїть зволікання з розв’язанням певної ситуації та занепокоєння, з яким ми не справляємося належним чином.
 4. Прихована депресія. Дослідження показують, що у людей з депресією часто спостерігаються розлади сну – безсоння або, навпаки, гіперсомнія. Таким чином людина шукає спокою та усамітнення, але, на жаль, це дає лише тимчасове полегшення. Без лікаря тут також не обійтись. 
постійно хочу спати

Причину проблем зі сном допоможе встановити тільки лікар. Фото: pexels.com/Ron Lach

Що робити з постійним бажанням спати? 

Щоб зрозуміти причину цієї потреби треба звернутися до лікаря. Іноді тіло потребує відпочинку, а іноді розум хоче «перетравити» тривожність та емоційні проблеми. І це слід мати на увазі.

У пригоді можуть стати наступні поради від доктора Джейкобса:

 • вставайте з ліжка протягом пів години після того, як прокинулись, в один і той же час щодня (включаючи вихідні та незалежно від того, як мало чи погано спали).
 • використовуйте спальню тільки для сну та сексуальної активності.
 • якщо ви не можете заснути протягом 20-30 хвилин після того, як вимкнули світло і лягли у ліжко, перейдіть в іншу кімнату і займіться спокійною, розслаблюючою діяльністю, доки не відчуєте сонливість.
 • практикуйте техніки релаксації перед сном, включаючи м’язову релаксацію, розумову концентрацію та дихальні техніки.
 • якщо ви погано поспали вночі, можете подрімати вдень. 
 • за 3-6 годин до сну зробіть зарядку або прогуляйтеся у швидкому темпі. Це покращить ваш сон через підвищення та зниження температури тіла.

Також слід прислухатись до порад, які дає Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.

Пам’ятайте, що якість нашого відпочинку завжди впливає на якість життя. Від цього залежить наші фізичне та психічне здоров’я.

Теги:
#сон
Оцінити:
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Немає оцінки)
Loading...
Також вам може сподобатись

Питання: «Як сон впливає на психічне здоров'я?» здається риторичним. Але…

22 Листопада, 2020
Follow Us:
BE CALM